Vijesti

U povodu predstojećeg Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije, koji će biti obilježen 26. lipnja, sinoć su u kongresnoj dvorani Županijskog centra u Sisku uručene nagrade i zahvalnice sudionicima literarnog i likovnog natječaja „Hrvatski branitelji – junaci modernog doba“.

Literarnim i likovnim radovima učenici odali počast hrvatskim braniteljima

U povodu predstojećeg Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije, koji će biti obilježen 26. lipnja, sinoć su u kongresnoj dvorani Županijskog centra u Sisku uručene nagrade i zahvalnice sudionicima literarnog i likovnog natječaja „Hrvatski branitelji – junaci modernog doba“.

Na natječaj je pristiglo ukupno 98 radova učenika iz 16 osnovnih škola s područja Sisačko-moslavačke županije. Učenici su svojim radovima izrazili zahvalnost i poštovanje prema hrvatskim braniteljima čija su hrabrost, požrtvovnost i ljubav prema domovini utkane u temelje slobodne i neovisne Republike Hrvatske.

Uz hrvatske branitelje, učenike, mentore, ravnatelje škola i roditelje, svečanosti je prisustvovao i župan Ivan Celjak koji je u svome obraćanju istaknuo važnost očuvanja uspomene na hrvatske branitelje te prijenosa vrijednosti Domovinskog rata na mlađe generacije.

„Cilj ovog natječaja je potaknuti naše učenike da zajedno sa svojim bakama, djedovima, majkama i očevima razgovaraju o Domovinskom ratu. Upravo te događaje učenici doživljavaju i interpretiraju na svoj način, stvaraju vlastito mišljenje o njima te ga prenose na papir, u pisanom obliku ili kroz crtež. To je izvrstan način prenošenja istine o Domovinskom ratu na mlađe generacije, jer učenici o tim događajima slušaju od svojih najbližih. Važno nam je da mlađe generacije znaju tko je, kada i na koji način stvarao našu domovinu te da razumiju vrijednosti na kojima je ona izgrađena“, rekao je župan Celjak.

Središnji dio svečanosti bila je dodjela nagrada učenicima čiji su radovi proglašeni najboljima. U kategoriji literarnih radova nagrađene su Jana Celčić iz Osnovne škole Ivan Goran Kovačić Gora, Lana Rogić iz Osnovne škole Zorke Sever Popovača i Pia Maria Matković iz Osnovne škole Sunja.

Nagrade su uručene i učenicima čiji su likovni radovi posebno istaknuti, a to su Pavle Pleško iz Osnovne škole Zorke Sever Popovača, Antonio Požgajec iz Osnovne škole Braća Radić Martinska Ves i Borna Begić iz Osnovne škole Viktorovac.

Uz nagrađene učenike, zahvalnice za sudjelovanje uručene su svim učenicima koji su svojim literarnim i likovnim radovima dali doprinos ovom natječaju te pokazali kreativnost, trud i poštovanje prema hrvatskim braniteljima.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIdef8a77427a

 U Lipovljanima je danas svečano otvoren novoizgrađeni dječji vrtić s tri vrtićke i jednom jasličkom skupinom.

U Lipovljanima otvoren novoizgrađeni dječji vrtić

 U Lipovljanima je danas svečano otvoren novoizgrađeni dječji vrtić s tri vrtićke i jednom jasličkom skupinom. Otvaranjem dječjeg vrtića za 72 mališana, Lipovljani su prvi put osigurali smještaj za djecu jasličke dobi, čime se stvaraju još bolji uvjeti za život mladih obitelji na području Sisačko-moslavačke županije.

Svečanom otvorenju nazočio je župan Ivan Celjak, a uz njega i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja Momir Karin, načelnik Općine Lipovljani Nikola Horvat, ravnateljica Dječjeg vrtića „Iskrica“ Lipovljani Marija Duda te brojni uzvanici.

Župan Celjak naglasio je kako Sisačko-moslavačka županija posljednjih godina kontinuirano ulaže u predškolski odgoj i obrazovanje, otvaranjem novih vrtića, izgradnjom modernih vrtićkih zgrada te osnivanjem novih vrtićkih skupina, čime se stvaraju kvalitetniji uvjeti za boravak i razvoj djece diljem županije.

„Nova vrtićka zgrada nalazi se u središtu mjesta, u neposrednoj blizini osnovne škole, pa smo na jednoj lokaciji dobili cjelovit odgojno-obrazovni kompleks, što je posebno važno za djecu i njihove obitelji. Naše odgojiteljice diljem županije obavljaju izuzetno odgovoran i vrijedan posao, prenoseći djeci temeljne životne vrijednosti. Ovo je još jedan u nizu projekata kojim jačamo predškolski odgoj. U posljednjih nekoliko godina otvoreni su vrtići u Sunji, Kutini i Martinskoj Vesi, osnovane nove vrtićke skupine u Petrinji i Sisku, a sada i nova vrtićka zgrada u Lipovljanima. Sve to potvrđuje snažan razvoj odgoja i obrazovanja u našoj županiji“, istaknuo je župan Celjak.

Izaslanik predsjednika Vlade RH Momir Karin istaknuo je kako je Sisačko-moslavačka županija primjer uspješnih ulaganja u odgoj i obrazovanje, a otvorenje novog vrtića u Lipovljanima važan je korak prema cilju da svako dijete u Hrvatskoj ima osigurano mjesto u vrtiću.

„Ministarstvo kontinuirano ulaže u izgradnju vrtića i sufinanciranje njihova rada, osobito u manjim sredinama, kako bi djeca imala jednake uvjete za kvalitetan predškolski odgoj“, rekao je Karin.

Ukupna vrijednost investicije iznosi 2,6 milijuna eura. Projekt je realiziran uz potporu bespovratnih sredstava iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te Općine Lipovljani.

Načelnik Općine Lipovljani Nikola Horvat rekao je da je danas poseban dan za općinu Lipovljani, jer je ovo prvi izgrađeni vrtić u Lipovljanima.

„Danas otvaramo vrata novog dječjeg vrtića, prostora koji nije samo građevina od betona i cigle, nego je to simbol naše brige za djecu, obitelj i budućnost mjesta u kojem živimo“, rekao je Horvat.

Ulaganja Županije u Osnovnu školu Josipa Kozarca

 Sisačko-moslavačka županija posljednjih godina značajno ulaže u obnovu i modernizaciju školske infrastrukture kako bi svim učenicima osigurala kvalitetne uvjete obrazovanja. Na području Općine Lipovljani energetski je obnovljena Osnovna škola Josipa Kozarca te su uređeni i opremljeni školski prostori. Dodatnih gotovo 515 tisuća eura uloženo je u energetsku obnovu područnih škola u Piljenicama, Novoj Subockoj i Kozaricama, s ciljem osiguravanja kvalitetnog školovanja učenika u njihovim mjestima stanovanja.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIdf7a8b7245c

 

SISAČKO-MOSLAVAČKA ŽUPANIJA NASTAVLJA PODUPIRATI TRADICIJSKE I UMJETNIČKE OBRTE

Župan Ivan Celjak danas je obrtnicima uručio ugovore o potporama u sklopu Programa „Tradicijski i umjetnički obrti“ za 2026. godinu kojim Sisačko-moslavačka županija već gotovo dva desetljeća sustavno podupire očuvanje tradicijskih zanata i umjetničkih obrta.

Sisačko-moslavačka županija ovaj program provodi kontinuirano od 2007. godine, prepoznajući važnost obrta koji svojim radom čuvaju vrijednu kulturnu i obrtničku baštinu te prenose znanja i vještine kroz generacije.
Program je namijenjen tradicijskim i umjetničkim obrtima sa sjedištem i djelatnošću na području Sisačko-moslavačke županije, a potpore se mogu koristiti za nabavu i popravak strojeva i opreme, kupnju alata i pomagala za rad, uređenje poslovnih prostora, edukacije i stručno osposobljavanje, promotivne aktivnosti, razvoj proizvoda, podmirenje troškova poslovanja te sanaciju šteta nastalih uslijed potresa.

Župan Celjak istaknuo je kako iza svakog tradicijskog i umjetničkog obrta stoje godine rada, predanosti i ljubavi prema zanatu. Zbog toga je važno poduprijeti one koji svojim rukama i znanjem čuvaju dio našeg identiteta i baštine.
„Nastavljamo podupirati naše tradicijske i umjetničke obrte. Svjesni smo da su to ljudi koji rade svojim rukama kako bi održali obrtničku tradiciju kroz nekoliko generacija. Nadamo se da će im ova potpora pomoći kako bi premostili izazove s kojima se susreću u svom poslovanju“, izjavio je župan Ivan Celjak.

Vlasnik urarskog obrta iz Siska Bruno Franić jedan je od korisnika ove potpore koji je istaknuo kako mu to puno znači.
„Urarski obrt je osnovao moj djed prije čak 72 godine, a ovu potporu primam od samog početka, dakle od 2007. godine. Puno mi to znači u podmirivanju osnovnih troškova poslovanja“, rekao je Franić.
Kroz ovaj program Sisačko-moslavačka županija nastavlja ulagati u očuvanje tradicijskih zanimanja i razvoj malog obrtništva što predstavlja važan dio identiteta i gospodarskog života županije.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIda0da119893

 Sisak je ponovno pokazao koliko je snažna povezanost grada i njegove rijeke, a bogat cjelodnevni program privukao je brojne Siščane i njihove goste.

Kup sv. Kvirina okupio tisuće posjetitelja u Sisku

 Sisak je ponovno pokazao koliko je snažna povezanost grada i njegove rijeke, a bogat cjelodnevni program privukao je brojne Siščane i njihove goste.

Manifestacija je započela u jutarnjim satima Šikljadom srednjih škola koja je na Kupi okupila učenike sisačkih srednjih škola, a najviše spretnosti pokazale su ekipe Industrijsko-obrtničke škole Sisak u muškoj i Gimnazija Sisak u ženskoj koje su osvojile prvo mjesto i ponijeli naslov pobjednika ovogodišnje Šikljade.

 Istovremeno je Šetalište Slave Striegla postalo središte i obiteljskog druženja uz Obrtnički sajam i Festival igračaka gdje su posjetitelji mogli razgledati i kupiti proizvode domaćih obrtnika te uživati u raznolikoj ponudi tradicijskih sadržaja.

Autohtona tradicijska jela na Street Food Festivalu

Tijekom poslijepodneva posebnu pozornost privukao je Street Food Festival. Obrtnici i izlagači iz različitih krajeva Hrvatske pripremali su gastronomske delicije, a mirisi hrane i opuštena atmosfera dodatno su ispunili obalu Kupe brojnim posjetiteljima.

Vrhunac dana bio je Kup sv. Kvirina, atraktivna utrka lađa koja je okupila deset ekipa iz cijele Hrvatske. Brojni gledatelji pratili su natjecanje s obala Kupe, bodreći natjecatelje tijekom svakog zaveslaja. Posebno uzbudljiva atmosfera zavladala je kada su lađe krenule s utrkom, a vatreno navijanje gledatelja potvrdilo je koliko je ova manifestacija u kratkom vremenu postala važan dio društvenog i sportskog života grada Siska.

Nakon uzbudljive i neizvjesne utrke, naslov pobjednika ovogodišnjeg Kupa sv. Kvirina osvojila je ekipa Zagreb 1 koja je kroz cilj prošla kao najbrža. Drugo mjesto pripalo je ekipi Sisak 1 dok je treće mjesto osvojila ekipa Sisak 2.

Gosti iz Zagreba pobjednici Kupa sv. Kvirina

Svečanost proglašenja najboljih na brodu Biokovo zaključila je još jedan uspješan dan ispunjen sportom i druženjem uz Kupu. Pehar i medalje najuspješnijoj ekipi uručio je župan Ivan Celjak koji je čestitao pobjednicima te istaknuo zadovoljstvo uspjehom manifestacije i velikim odazivom građana.

 „I ovogodišnji Kup sv. Kvirina pokazao je koliko naši građani vole život uz Kupu i koliko ovakvi događaji doprinose promociji sporta. Posebno me veseli što je manifestacija okupila velik broj posjetitelja, natjecatelja i volontera koji su svojim angažmanom stvorili izvrsnu atmosferu. Zahvaljujem organizatorima, lađarima, lađaricama i svim sudionicima koji su još jednom potvrdili da Sisak ima sadržaje koji privlače ljude i vraćaju život na naše rijeke“, rekao je župan Celjak.

Kup sv. Kvirina, Obrtnički sajam i Street Food Festival organizirali su Udruga lađara Sisak i Udruga lađarica Sisak uz potporu Hrvatske turističke zajednice, Sisačko-moslavačke županije, Turističke zajednice Sisačko-moslavačke županije, Obrtničke komore SMŽ i Grada Siska.

Još jedno uspješno izdanje Kupa sv. Kvirina potvrdilo je kako Sisak i Kupa zajedno stvaraju jedinstvenu priču u kojoj se isprepliću sport, tradicija, zajedništvo i ljubav prema rijeci koja stoljećima oblikuje identitet grada.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIdbbe5f373b7

Uoči Dana grada Siska i blagdana sv. Kvirina, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković boravio je danas u Sisku. Sudjelovao je na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Siska, a središnji događaj bila je dodjela ključeva stanarima novoizgrađene poslovno-stambene zgrade u Ulici Hrvatskog narodnog preporoda u Sisku, najveće pojedinačne zgrade stradale u potresu koja je u cijelosti uklonjena i ponovno izgrađena.

PREDSJEDNIK VLADE ANDREJ PLENKOVIĆ BORAVIO U SISKU U POVODU DANA GRADA – URUČENI KLJUČEVI ZA 144 NOVA STANA U NAJVEĆOJ POSLIJEPOTRESNOJ STAMBENOJ ZGRADI

Uoči Dana grada Siska i blagdana sv. Kvirina, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković boravio je danas u Sisku. Sudjelovao je na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Siska, a središnji događaj bila je dodjela ključeva stanarima novoizgrađene poslovno-stambene zgrade u Ulici Hrvatskog narodnog preporoda u Sisku, najveće pojedinačne zgrade stradale u potresu koja je u cijelosti uklonjena i ponovno izgrađena.

Riječ je o jednom od najznačajnijih i najvidljivijih projekata poslijepotresne obnove u Hrvatskoj. Nova zgrada sastoji se od pet dilatacija s ukupno 144 stana i 10 poslovnih prostora. Vrijednost projekta iznosila je više od 20 milijuna eura, a financiran je sredstvima državnog proračuna.

Ključeve novih stanova stanarima su uručili predsjednik Vlade Andrej Plenković s ministrima Brankom Bačićem i Tomom Medvedom te župan Ivan Celjak i gradonačelnik Siska Domagoj Orlić.

Tom prilikom, predsjednik Vlade Andrej Plenković čestitao je svima koji su sudjelovali u realizaciji najveće zgrade izgrađene u sklopu poslijepotresne obnove u posljednjih šest godina te istaknuo kako je Vlada Republike Hrvatske, u partnerstvu sa županom Celjakom i gradonačelnicima gradova, uložila iznimne napore kako bi revitalizirala Sisačko-moslavačku županiju.

„Provodimo velike strateške projekte koji nadilaze samu obnovu. Novska i Sisak danas su važni centri gaming industrije i prate velike globalne trendove, a Petrinja je danas potpuno drugačiji grad. Sisačko-moslavačka županija danas raspolaže među najizdašnijim sustavima potpora u Hrvatskoj, što dodatno privlači gospodarske subjekte da upravo ovdje razvijaju svoje poslovanje. Time se potiču gospodarski razvoj i demografska revitalizacija. Ono što je posebno ohrabrujuće jest velik pad nezaposlenosti. Istodobno bilježimo rast zaposlenosti. Želim vam da ova zgrada, u kojoj ćete živjeti i stvarati svoj svakodnevni život, kao i sve ono što zajedno radimo, bude poticaj za bolju budućnost vaših obitelji, vašega grada, županije i Hrvatske“, istaknuo je Plenković.

Prilikom uručenja ključeva korisnicima novoizgrađene zgrade u Sisku, župan Ivan Celjak poručio je kako obnova nije samo izgradnja novih stambenih objekata, nego stvaranje uvjeta za novi početak i povratak normalnog života.

„Ovo nisu samo stanovi, ovo su domovi u kojima ste proživljavali najljepše obiteljske trenutke i želim vam da i u budućnosti ponovno gradite uspomene zajedno sa svojim obiteljima u vašim domovima“, rekao je Celjak.

Nakon svečanosti dodjele ključeva i obilaska jednog od novoopremljenih stanova, predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Siska održanoj u povodu Dana grada Siska. Uz domaćine, predsjednika Gradskog vijeća Tomislava Kralja i gradonačelnika Domagoja Orlića, nazočnima se obratio i župan Ivan Celjak, koji je čestitao svim Siščankama i Siščanima njihov dan te istaknuo važnost zajedništva u razvoju grada i cijele županije.

„U partnerstvu s Vladom Republike Hrvatske definirali smo smjer obnove i revitalizacije Siska i Sisačko-moslavačke županije. Uz obnovu, provodimo i revitalizaciju kroz ulaganja u obrazovanje i socijalnu skrb, obnovu i izgradnju škola te uvođenje novih obrazovnih programa. Time obrazovanje povezujemo s potrebama tržišta rada i tehnološkim razvojem. Ulažemo i u zdravstvo te druge javne sustave, a vidljiv je i porast kvalitete života te pozitivni demografski trendovi. Realizirani su i brojni infrastrukturni projekti, kao što je autocesta Sisak-Zagreb. Svi ovi projekti doprinose kvaliteti života građana i našem cilju daljnjeg razvoja i zadržavanja stanovništva na ovom području“, rekao je župan Celjak.

Gradonačelnik Orlić rekao je kako Sisak u budućnosti vidi kao grad mladih obitelji i mjestom privlačnim za sve generacije.

„Obnovljena je prometna povezanost, obrazovni sustav, zdravstvene ustanove i bolnice, a uz daljnji razvoj infrastrukture Sisak će postati još privlačnije mjesto za život. Pozivam sve na suradnju kako bismo osigurali razvoj i rast grada, zadržali mlade obitelji i potaknuli povratak onih koji su otišli. Prvi pozitivni trendovi već su vidljivi, sisačka bolnica bila je među tri u Hrvatskoj po broju rođene djece, a u 2025. godini bilježi se najveći broj rođene djece u posljednjih devet godina“, rekao je Orlić.

Na svečanoj sjednici uručena su i javna priznanja Grada Siska zaslužnim pojedincima i udrugama za njihov izniman doprinos društvenom životu grada.

U sklopu obilježavanja Dana grada Siska tijekom dana položeni su vijenci, zapaljene svijeće i odana počast poginulim hrvatskim braniteljima kod središnjeg križa na Gradskom groblju Viktorovac te kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku dr. Franje Tuđmana. Prije podne je održana procesija od sisačke katedrale ulicama grada do bazilike sv. Kvirina gdje je svečano misno slavlje predvodio banjoloučki biskup Željko Majić u zajedništvu sa sisačkim biskupom Vladom Košićem i biskupima Zagrebačke metropolije.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId95cf4a7038

U subotu, 6. lipnja, Sisak će ponovno živjeti uz svoju Kupu, rijeku koja stoljećima daje poseban ritam gradu i čuva brojne uspomene generacija Siščana.

Bogat cjelodnevni program uz Kupu: Sve je spremno za Kup sv. Kvirina

U subotu, 6. lipnja, Sisak će ponovno živjeti uz svoju Kupu, rijeku koja stoljećima daje poseban ritam gradu i čuva brojne uspomene generacija Siščana. Dan ispunjen sportom, druženjem, dječjim smijehom i mirisima domaće gastronomije okupit će građane i njihove goste na manifestaciji koja slavi život uz rijeku.

Program započinje u 10 sati Šikljadom srednjih škola, natjecanjem koje će okupiti učenice i učenike srednjih škola. Istodobno će Šetalište Slave Striegla oživjeti uz Festival igračaka i Obrtnički sajam, dok će tijekom poslijepodneva posjetitelje privući Street Food Festival. Obrtnici iz različitih krajeva Hrvatske pripremat će raznovrsne specijalitete i predstaviti bogatstvo domaće gastronomije, stvarajući jedinstvenu atmosferu uz obalu Kupe.

Kako se bude bližila večer, pozornost će sve više biti usmjerena prema glavnom događaju – Kupu sv. Kvirina. Utrka lađa, koja kreće kod broda Biokovo u 18.30 sati, ove će godine okupiti deset ekipa iz cijele Hrvatske, među kojima su i aktualni državni prvaci, ekipa Zagreba. Domaćin natjecanja, Udruga lađara Sisak, nastupit će s dvije ekipe i pokušati pred domaćom publikom ostvariti što bolji rezultat. Utrka će zasigurno privući brojne gledatelje koji će s obala Kupe pratiti svaki zaveslaj i bodriti svoje favorite. Poseban je to trenutak kada lađe krenu rijekom, a navijanje i uzbuđenje ispune grad.

Kup sv. Kvirina organiziraju Udruga lađara Sisak i Udruga lađarica Sisak, a veliku potporu u održavanju manifestacije pružili su Hrvatska turistička zajednica, Sisačko-moslavačka županija, Turistička zajednica Sisačko-moslavačke županije te Grad Sisak, zahvaljujući kojima će i ovogodišnje izdanje okupiti brojne sudionike i posjetitelje.

Ovo veslačko natjecanje prošle godine održano je prvi put, a nastalo je kao ideja Udruge lađara Sisak koju je podržao i župan Ivan Celjak.

„Već godinama podržavamo naše lađarice i lađare na Maratonu lađa na rijeci Neretvi i na inicijativu Udruge lađara Sisak željeli smo nešto slično napraviti i u Sisku s obzirom da imamo predivnu rijeku Kupu. Tijekom cijele prošle godine razgovarali smo o načinu organizacije i pronašli potrebna sredstva. Čestitam Udruzi Lađara Sisak na operativnom dijelu posla kao i brojnim volonterima i članovima Udruge Zibel na fantastičnom spektaklu koji su priredili prošle godine. S ovom manifestacijom oživljavamo našu predivnu Kupu, oživljavamo Sisak i vraćamo život uz rijeku“, istaknuo je župan Celjak.

Pozivamo sve Siščane i njihove goste da 6. lipnja provedu uz Kupu, uživaju u bogatom programu i budu dio dana koji slavi sport, tradiciju i neraskidivu povezanost grada s njegovom rijekom.

 

PROGRAM

Subota, 6. lipnja 2026. / Šetnica Slave Striegla

10:00 Utrka šiklji srednjh škola

10:00 Festival igračaka

10:00 Obrtnički sajam

14:30 Street food festival (podjela hrane oko 15.30 sati)

18:30 Utrka lađa Kup sv. Kvirina

20:00 Proglašenje pobjednika (brod Biokovo)

URUČENE NAGRADE ZA NAJBOLJE REZULTATE U ŠKOLSKOM SPORTU

Školski sportski dan vrhunac je školskih sportskih natjecanja kada se dodjeljuju priznanja najuspješnijim učenicima sportašima, školskim sportskim društvima, sportskim ekipama i njihovim mentorima za ostvarene rezultate na državnim natjecanjima tijekom školske godine 2025./2026.

Svečanost Školskog sportskog dana u organizaciji Školskog sportskog saveza održana je u kongresnoj dvorani Županijskog centra u Sisku kojoj su, uz župana Ivana Celjaka, prisustvovali predsjednik županijskog školskog sportskog saveza Josip Šimunović, koordinatorica državnih natjecanja u Hrvatskom školskom sportskom savezu Ivana Orlić te ravnatelji osnovnih i srednjih škola.

Župan Celjak čestitao je nagrađenima i istaknuo kako ne moramo brinuti za budućnost županijskog sporta i naglasio kako će Sisačko-moslavačka županija i dalje raditi na stvaranju uvjeta za razvoj sporta u našoj županiji.

„Imamo talentiranu djecu, sjajne mentore i kada je prisutna ta sinergija ni rezultati ne izostaju. Cilj nam je da sva ova djeca koja su danas tu, nastavljaju ostvarivati odlične rezultate za svoje klubove i da ostanu na području naše županije, jer imate svoju budućnost ovdje“, rekao je Celjak.

Dodao je kako je Sisačko-moslavačka županija sustavno krenula razvijati sport.

„Osigurali smo opremu za brojne sportske klubove, plaće za trenere koji rade s djecom i mladima i razvijamo infrastrukturu. U Sisku smo napravili dijagnostički centar s unutarnjim bazenom s otporom, teretanom, saunom i dvoranama. Centar će početi s radom prije nego klubovi krenu s pripremama, a koristit će ga i učenici. Posebno želim izdvojiti sportski program Gimnazije Sisak koji kreće s novom školskom godinom“, istaknuo je župan Celjak.

Tijekom školske godine 2025./2026. na županijskim školskim sportskim natjecanjima sudjelovalo je gotovo 4000 učenica i učenika osnovnih i srednjih škola u 15 sportskih disciplina. Natjecanja su održana kroz četiri razine, gradsku i međugradsku, županijsku, poluzavršnu i državnu, u kategorijama učenika do 6. razreda osnovne škole, učenika 7. i 8. razreda te učenica i učenika srednjih škola.

Na svečanosti su nagrađeni i učenici s intelektualnim teškoćama u razvoju i njihovi mentori za osvojene medalje na državnim prvenstvima, ekipe i voditelji koji su ostvarili zapažene rezultate na državnoj razini, najuspješniji učenici pojedinci, sudionici programa IPL novinarstva te futsal ekipa Tehničke škole Sisak koja je predstavljala Hrvatsku na Svjetskom školskom prvenstvu u Brazilu. Nastup na svjetskoj smotri izborili su osvajanjem naslova državnih prvaka u školskoj godini 2024./2025.

Posebna priznanja dodijeljena su i najuspješnijim školskim sportskim društvima osnovnih i srednjih škola u Sisačko-moslavačkoj županiji, čime je još jednom potvrđena važna uloga školskog sporta u promicanju zdravog načina života, timskog rada i sportskih vrijednosti među mladima.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId2fe24d2cc6

Zamjenik župana Mihael Jurić nazočio je obilježavanju Dana Osnovne škole Ivana Kukuljevića u Sisku te Dana Osnovne škole Budaševo-Topolovac-Gušće.

Dani škola u Sisku i Budaševu obilježeni uz poruke o važnosti ulaganja u obrazovanje

Zamjenik župana Mihael Jurić nazočio je obilježavanju Dana Osnovne škole Ivana Kukuljevića u Sisku te Dana Osnovne škole Budaševo-Topolovac-Gušće.

Sudjelujući u programu obilježavanja Dana Osnovne škole Ivana Kukuljevića, zamjenik Jurić istaknuo je važnost ulaganja u obrazovanje i stvaranje kvalitetnih uvjeta za učenike i djelatnike škola.

Dan škole uvijek je prilika da zastanemo i s ponosom pogledamo sve ono što zajedno stvarate- znanje, prijateljstva, uspomene i vrijednosti koje ostaju za cijeli život. Škola nije samo mjesto učenja, nego mjesto odrastanja, podrške, razvoja talenata i stvaranja okruženja u kojem se svako dijete može osjećati sigurno i ostvariti svoje potencijale. Posebno mi je drago što danas Dan vaše škole obilježavamo u obnovljenoj školskoj zgradi, u prostoru koji učenicima i djelatnicima omogućuje najkvalitetnije uvjete za učenje i rad“, istaknuo je zamjenik Jurić.

Govoreći o ulaganjima u obrazovni sustav, istaknuo je kako je Sisačko-moslavačka županija u posljednjih pet godina obnovila i opremila 25 školskih zgrada, među kojima su i četiri novoizgrađene škole, te kontinuirano ulaže u energetsku obnovu, dogradnju i opremanje školskih prostora, kao i u izgradnju i uređenje školskih sportskih dvorana i igrališta.

Zamjenik župana nazočio je i obilježavanju Dana Osnovne škole Budaševo-Topolovac-Gušće, u sklopu kojeg je obilježena i 170. obljetnica Područne škole Preloščica. Tom je prigodom istaknuo dugu i vrijednu tradiciju obrazovanja na ovom području te važnost škola i učitelja u životu brojnih generacija učenika.

170. obljetnica škole u Preloščici potvrđuje koliko obrazovanje na ovom području ima dugu i vrijednu tradiciju te koliko su škola, znanje i učitelji kroz generacije bili važan dio života grada Siska. Generacije učenika upravo su u vašim školama stjecale prva znanja, gradile prijateljstva i stvarale temelje za svoju budućnost, istaknuo je zamjenik župana.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId8b8a4bf65f

Zajedništvo koje ne blijedi – hrvatski branitelji u Topuskom obilježili Dan državnosti

Na današnji dan prije 36 godina postavljeni su temelji moderne, samostalne i neovisne hrvatske države. Dan državnosti trajni je simbol zajedništva, hrabrosti i žrtve hrvatskih branitelja koji su u najtežim trenucima hrvatske povijesti obranili Domovinu i izborili slobodu koju danas živimo.

U znak zahvalnosti i poštovanja prema hrvatskim braniteljima, zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Mihael Jurić Dan državnosti proveo je u Topuskom, gdje je otvorio 29. športsko natjecanje dragovoljaca i veterana Domovinskog rata koje je organizirala Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske, Podružnica Sisačko-moslavačke županije. Sudjelovalo je oko 150 hrvatskih branitelja, dragovoljaca iz svih osam podružnica Udruge – Kutine, Popovače, Lipovljana, Velike Ludine, Gline, Petrinje, Siska i Topuskog, još jednom potvrdivši kako zajedništvo hrvatskih branitelja ostaje snažno i postojano unatoč protoku vremena i godinama koje prolaze.

Sudionici su minutom šutnje i polaganjem cvijeća odali počast svim hrvatskim braniteljima koji su svoje živote utkali u slobodu i neovisnost Republike Hrvatske. Nakon odavanja počasti program je nastavljen natjecanjima u šahu, visećoj kuglani, elektroničkom pikadu, ribolovu, boćanju i stolnom tenisu.

Sportski susreti bili su mnogo više od samog natjecanja, bili su prilika za druženje, prisjećanje na dane ponosa i stvaranja hrvatske države te ponovno okupljanje prijatelja koje je trajno povezala ljubav prema Domovini.

„Na Dan državnosti s posebnim poštovanjem i zahvalnošću prisjećamo se svih hrvatskih branitelja koji su stvarali našu Domovinu, kao i onih koji su za njezinu slobodu dali ono najvrjednije, svoje živote. Hrvatska država nije nastala slučajno, izborena je hrabrošću, zajedništvom i žrtvom hrvatskih branitelja. Posebno poštovanje dugujemo hrvatskim dragovoljcima koji su među prvima, vođeni ljubavlju prema Domovini i osjećajem odgovornosti prema svom narodu, iz srca čuli njezin poziv i bez oklijevanja stali u njezinu obranu. Njihova odlučnost, hrabrost i spremnost na žrtvu trajno su ugrađeni u temelje hrvatske države. Zato je naša trajna obveza čuvati istinu o Domovinskom ratu, poštovati branitelje i njihove obitelji te njegovati zajedništvo koje nas je održalo u najtežim trenucima hrvatske povijesti“, istaknuo je zamjenik župana Mihael Jurić.

Sisačko-moslavačka županija kontinuirano podupire rad braniteljskih udruga i programe namijenjene hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima. Kroz različite aktivnosti, poput sportskih igara, obilježavanja važnih obljetnica i organiziranih posjeta mjestima posebnog pijeteta, sustavno se njeguje sjećanje i zahvalnost prema hrvatskim braniteljima.

Budući da je tijekom Domovinskog rata naša županija podnijela jednu od najvećih žrtava u Hrvatskoj, današnja okupljanja branitelja imaju poseban značaj. Ona čuvaju uspomenu na zajedništvo, hrabrost i žrtvu ugrađene u stvaranje hrvatske države te podsjećaju da hrvatski branitelji i njihova djela nikada neće biti zaboravljeni.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId69a6d5352b

Sisačko-moslavačka županija kontinuirano ulaže u uređenje i opremanje škola te stvaranje što boljih uvjeta za obrazovanje, kako bi svi učenici, bez obzira u kojem dijelu županije se nalaze, imali jednake i kvalitetne uvjete za učenje i razvoj.

KONTINUIRANA ULAGANJA ŽUPANIJE U OBRAZOVANJE: ZAVRŠENA ENERGETSKA OBNOVA OŠ DVOR

Sisačko-moslavačka županija kontinuirano ulaže u uređenje i opremanje škola te stvaranje što boljih uvjeta za obrazovanje, kako bi svi učenici, bez obzira u kojem dijelu županije se nalaze, imali jednake i kvalitetne uvjete za učenje i razvoj.

Jedno od posljednjih značajnih ulaganja je i energetska obnova Osnovne škole Dvor, koju je danas posjetio župan Ivan Celjak. Projekt energetske obnove vrijedan je 1.235.874,00 eura s PDV-om, a financiran je sredstvima NPOO-a putem Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine te županijskog proračuna.

KVALITETNI UVJETI ZA OBRAZOVANJE ZA SVE UČENIKE

Sva djeca su jednako važna i sva djeca u našoj županiji zaslužuju jednake uvjete za obrazovanje. Danas smo posjetili Osnovnu školu Dvor koju smo potpuno uredili, energetski je obnovili te tako osigurali još kvalitetnije uvjete za svakodnevno učenje i rad učenika i djelatnika škole“, istaknuo je župan Ivan Celjak.

Obnova je obuhvatila radove na fasadi i krovištu škole, ugradnju novog sustava grijanja te obnovu elektroinstalacija, čime je škola postala energetski učinkovitija i kvalitetnija za svakodnevni boravak učenika i djelatnika.

Uz energetsku obnovu, Sisačko-moslavačka županija dodatno je uredila i opremila školu za što je samo tijekom prošle godine utrošeno oko 80 tisuća eura. U narednom razdoblju planirano je i uređenje podova čime će ova škola biti u potpunosti uređena.

RAVNOMJERAN RAZVOJ SVIH DIJELOVA ŽUPANIJE

Posljednjih godina na području općine Dvor, Sisačko-moslavačka županija realizirala je brojne projekte kojima se unaprijedila kvaliteta života stanovnika na ovom području. Obnovila je zgradu Doma zdravlja SMŽ za koju je nabavila i novu medicinsku opremu, sanirano je oko 15 kilometara cesta i tri mosta, a ulaganja u prometnu infrastrukturu nastavljaju se i ove godine kroz uređenje cesta u mjestima Stanić Polje i Hrtić.

Uz potporu Vlade Republike Hrvatske, Županija je osigurala i sredstva za obnovu zgrade DVD-a Divuša, za što je izdvojeno gotovo pola milijuna eura.

Na inicijativu župana i u suradnji s Vladom RH, u Dvoru je izgrađena i nova višestambena zgrada s 19 stanova, čime je povećan stambeni fond te stvoreni kvalitetniji uvjeti za život i ostanak stanovništva na ovom području.

Sisačko-moslavačka županija nastavit će i dalje sustavno ulagati u razvoj svih svojih gradova i općina, kako bi osigurala ravnomjeran razvoj svih dijelova županije te stvorila što bolje uvjete za život, rad i ostanak ljudi u svakom njezinom dijelu.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId2abdcd8e17

U povodu Dana državnosti RH, župan Ivan Celjak uputio je čestitku svim stanovnicama i stanovnicima Sisačko-moslavačke županije.

Čestitka župana u povodu Dana državnosti RH

U povodu Dana državnosti RH, župan Ivan Celjak uputio je čestitku svim stanovnicama i stanovnicima Sisačko-moslavačke županije.

Dan državnosti prilika je da se s dubokim poštovanjem prisjetimo svih hrvatskih braniteljica i branitelja koji su svojim životima, hrabrošću i ljubavlju prema Hrvatskoj omogućili našu slobodu i neovisnost. Njihova žrtva trajna nam je obveza da zajedno gradimo društvo solidarnosti, međusobnog poštovanja i novih prilika za generacije koje dolaze.

Ponosni na svoju povijest i identitet, nastavimo zajedno stvarati županiju u kojoj će svaki čovjek imati priliku za napredak i sigurnu budućnost. Vjerujem kako upravo zajedništvom, odgovornošću i vjerom u vlastite mogućnosti možemo nastaviti razvijati naš kraj na dobrobit svih naših građana.

Sretan Dan državnosti Republike Hrvatske!

 

U povodu Dana državnosti Republike Hrvatske, danas su kod središnjeg križa na Gradskom groblju Viktorovac i kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku dr. Franje Tuđmana položeni vijenci i zapaljene svijeće u znak sjećanja i zahvalnosti svim poginulim, umrlim i nestalim hrvatskim braniteljima koji su svoje živote utkali u slobodu i neovisnost naše domovine.

Položeni vijenci i zapaljene svijeće u povodu Dana državnosti RH

U povodu Dana državnosti Republike Hrvatske, danas su kod središnjeg križa na Gradskom groblju Viktorovac i kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku dr. Franje Tuđmana položeni vijenci i zapaljene svijeće u znak sjećanja i zahvalnosti svim poginulim, umrlim i nestalim hrvatskim braniteljima koji su svoje živote utkali u slobodu i neovisnost naše domovine.

Vijenac je položio i svijeću zapalio župan Ivan Celjak, odajući počast hrvatskim braniteljima čija je žrtva bila temelj stvaranja samostalne i slobodne Hrvatske.

S posebnim pijetetom prisjetili smo se njihove hrabrosti, nesebičnosti i ljubavi prema domovini. Njihova žrtva trajno nas obvezuje na očuvanje vrijednosti mira, zajedništva i domoljublja.

Neka im je vječna hvala i slava. 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIde1f0ce2daf

DAN UČITELJSKOG FAKULTETA U PETRINJI

Danas je u Petrinji svečano obilježen Dan Odsjeka Učiteljskog fakulteta u Petrinji, dan koji još jednom potvrđuje važnost obrazovanja i bogate učiteljske tradicije koju ovaj grad ponosno njeguje već generacijama.
Uz brojne uzvanike, svečanosti su nazočili župan Ivan Celjak, gradonačelnik Siska Domagoj Orlić, gradonačelnica Grada Petrinje i saborska zastupnica Magdalena Komes, prorektor Sveučilišta u Zagrebu za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom Tomislav Josip Mlinarić, dekanica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Blaženka Filipan Žignić te prodekan za poslovanje, studij i studente lokacijskog Odsjeka u Petrinji Marko Badrić.

Petrinja - učiteljski grad s najstarijom učiteljskom ustanovom u RH

Petrinja je grad bogate učiteljske tradicije te mjesto najstarije učiteljske ustanove u Republici Hrvatskoj. Katastrofalni potres krajem prosinca 2020. godine značajno je oštetio zgradu Učiteljskog fakulteta – Odsjeka u Petrinji.

„Učiteljski fakultet djeluje u Petrinji od 1862. godine. To je zaista velika tradicija i kada kažemo da je Petrinja grad učitelja, to kažemo ponosno i s punim pravom. Nažalost, ta tradicija je nakratko prekinuta nakon katastrofalnog potresa. Znali smo da moramo učiniti nešto da što prije vratimo studente na područje Petrinje. Tada smo zajedničkom suradnjom svih nas osigurali povratak studenata. Uredili smo zadnju etažu u Osnovnoj školi Dragutina Tadijanovića i povratkom studenata vratili i život u Petrinju. Nije to bilo značajno samo za fakultet i studente, bila je to poruka da Petrinja ima perspektivu i budućnost“, istaknuo je župan Celjak.

Fakultetska nastava se u OŠ Dragutina Tadijanovića odvijala sve do završetka cjelovite obnove fakultetske zgrade koju je provelo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.

U Petrinji se gradi i novi studentski dom, izradu projektne dokumentacije financirala je Sisačko-moslavačka županija, a projekt izgradnje provodi Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine zajmom Svjetske banke.

„Danas, pet godina nakon potresa, imamo predivnu zgradu Učiteljskog fakulteta, gradimo i studentski dom. Od straha gašenja fakulteta, došli smo do toga da danas dodatno razvijamo Fakultet u Petrinji“, zaključio je župan Celjak.

Dekanica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Blaženka Filipan Žignić, istaknula je kako je Odsjek u Petrinji iznimno važan.

„Petrinja je zahvaljujući njemu sveučilišni grad. Pripadnost najstarijem i najvećem hrvatskom sveučilištu daje petrinjskom Odsjeku težinu, a njegova lokalna ukorijenjenost snagu i dušu. Svi postignuti uspjesi rezultat su suradnje sa širom i užom društvenom zajednicom koja traje već desetljećima“, zaključila je dekanica Filipan Žignić.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIde963be9904

„Konkurentnost / jačanje regionalne prehrambene industrije“, naziv je stručnog skupa koji je održan danas u kongresnoj dvorani Županijskog centra u Sisku.

Proizvodnja hrane i samodostatnost glavne teme stručnog skupa u Sisku

„Konkurentnost / jačanje regionalne prehrambene industrije“, naziv je stručnog skupa koji je održan danas u kongresnoj dvorani Županijskog centra u Sisku. Organizatori ovog skupa, Hrvatska gospodarska komora-Županijska komora Sisak, Županijska komora Otočac i Županijska komora Virovitica te Sektor za poljoprivredu i prehrambenu industriju HGK, željeli su ukazati na važnost proizvodnje hrane u količinama koje bi značile samodostatnost.

U uvodnom obraćanju zamjenik župana Mihael Jurić naglasio je kako je Sisačko-moslavačka županija površinom među najvećim županijama u Republici Hrvatskoj, ujedno i jedna od najzelenijih županija dok više od polovice ukupne površine čine poljoprivredna zemljišta, što predstavlja snažan temelj za razvoj poljoprivrede, stočarstva i prehrambene industrije.

„Iz godine u godinu sve je više poljoprivrednih površina koje se obrađuju. U ruralnim dijelovima naše županije rade naši vrijedni ljudi koji imaju svoja obiteljska poljoprivredna gospodarstva kojima Sisačko-moslavačka županija pomaže kroz razne vrste mjera, odnosno poticaja. U nekim područjima smo i lideri kao što je uzgoj konja, imamo najveći broj pčelinjih zajednica i najveći smo proizvođači meda“, istaknuo je Jurić.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIdceb65a1730

U Art Caffeu u Sisku sinoć je održana završna svečanost manifestacije „Škrlet u čaši“, koju treću godinu zaredom organizira Sisačko-moslavačka županija s ciljem promocije lokalnih vina i vinara.

„Škrlet u čaši“ ponovno okupio najbolje vinare Moslavine

U Art Caffeu u Sisku sinoć je održana završna svečanost manifestacije „Škrlet u čaši“, koju treću godinu zaredom organizira Sisačko-moslavačka županija s ciljem promocije lokalnih vina i vinara.

Za titulu najboljeg škrleta natjecalo se 28 profesionalnih i hobističkih vinara, a stručno povjerenstvo ocijenilo je ukupno 38 uzoraka vina.

Titulu šampiona u kategoriji profesionalaca osvojila je Vinarija Mikša, dok je među hobistima najbolji bio Kahler iz Udruge vinogradara i voćara „Lujo Miklaužić“ Kutina. Prvi put dodijeljeno je i posebno priznanje za najelegantniji škrlet koje je pripalo OPG-u Zoran Jančar.

Priznanja, medalje i pehare uručio je župan Ivan Celjak, zahvalivši vinarima na njihovom doprinosu promociji županije i izvan granica Hrvatske.

„Za proizvodnju vina potrebno je znanje, vrijedne ruke i posebna vještina koja se prenosi generacijama. Vi ste ponos Sisačko-moslavačke županije i upravo zahvaljujući vama naša je županija prepoznata i izvan granica Hrvatske“, rekao je župan Celjak.

Šampioni: OPG Zoran Jančar, Vinarija Mikša i Vina Kahler

Svečanost je održana u Art Caffeu, praktikumu Srednje škole Viktorovac, koji u svojoj ponudi ima bogatu vinsku kartu s naglaskom na vina moslavačkog kraja i autohtonu sortu škrlet.

„Art Caffe jedno je od najpoznatijih mjesta za promociju vina s područja Sisačko-moslavačke županije. To je prostor u kojem se predstavljaju rezultati rada naših slikara, pisaca i umjetnika, ali isto tako i rezultati rada umjetnosti proizvodnje vina. Mi ćemo nastaviti tim putem. Uskoro planiramo otvoriti i hotel koji će biti isto tako praktikum naše srednje škole, a u kojem će svoje mjesto imati i vina naših vinara. Želimo ih predstaviti i ponuditi stanovnicima naše županije, ali i drugim gostima kako bismo pokazali izvrsna vina i vrijedne vinare koje imamo“, dodao je župan Celjak.

Titula najboljeg škrleta za Vinariju Mikša potvrda je dugogodišnjeg rada i kvalitete.

„Jako smo sretni i ponosni na ovu nagradu. Ona je potvrda našeg dugogodišnjeg rada“, rekla je Una Mikša.

Priznanje za najelegantniji škrlet osvojilo je vino „Škrlet 36“ OPG-a Zoran Jančar.

„Ovo priznanje mi puno znači jer ulažemo puno truda, znanja i sredstava u razvoj proizvodnje. Lijepo je vidjeti da je naš rad prepoznat“, rekao je Jančar.

Škrlet, autohtona sorta bijelog grožđa karakteristična za Moslavinu, posljednjih godina doživljava snažan povratak zahvaljujući predanosti lokalnih vinara i sve većem interesu ljubitelja vina za autentične regionalne sorte. Iako se uzgaja na relativno malim površinama, škrlet redovito osvaja priznanja na domaćim i međunarodnim vinskim natjecanjima.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId9361372529

Dan škole u Hrvatskoj Dubici okupio učenike, nastavnike i roditelje

Dan otvorenih vrata, Dan sporta i Dan škole održani su danas u Osnovnoj školi Osnovna škola Ivo Kozarčanin u Hrvatskoj Dubici. Događaj je okupio učenike, nastavnike, vrtićance i roditelje, a obilježavanju je prisustvovao i župan Ivan Celjak koji je istaknuo posebnost ovog mjesta.

„Hrvatska Dubica možda jest malo mjesto, ali je mjesto ljudi velikog srca. Hrvatska Dubica ima dušu, a središte te duše upravo je ova škola. To se vidi i kroz izvrsnu suradnju škole, Općine, vatrogasaca, Crvenog križa i svih koji su sudjelovali u organizaciji ovog događaja“, rekao je župan Celjak.

Posebno je naglasio važnost ulaganja u škole u manjim i ruralnim sredinama, istaknuvši kako svako dijete mora imati jednake uvjete za obrazovanje, neovisno o tome pohađa li školu u većem gradu ili manjoj općini.

„Ako osiguramo kvalitetne uvjete u školama poput ove u Hrvatskoj Dubici, učitelji će biti motiviraniji za prijenos znanja, a učenici za njegovo stjecanje. Vjerujem da će se prednost individualnog pristupa učenicima pokazati kao velika vrijednost i da će ovi učenici ostvarivati sjajne rezultate u daljnjem obrazovanju“, dodao je župan.

Program je započeo priredbom učenika i vrtićke djece, a nastavljen je sportskim natjecanjima i predstavljanjem školskih i lokalnih aktivnosti na prigodnim štandovima. Posjetitelji su tako imali priliku upoznati rad Gradskog društva Crvenog križa Hrvatska Kostajnica, Hrvatskih šuma, DVD Hrvatska Dubica i drugih sudionika.

Više od 160 tisuća eura ulaganja u kvalitetnije i sigurnije uvjete za učenike i nastavnike

Načelnica Općine Hrvatska Dubica Ružica Karagić zahvalila je Sisačko-moslavačkoj županiji na podršci u provedbi projekata važnih za stanovnike općine, posebno istaknuvši uspješnu suradnju na uređenju plaže u Hrvatskoj Dubici.

Sisačko-moslavačka županija posljednjih godina kontinuirano ulaže u poboljšanje uvjeta rada i boravka učenika, nastavnika i djelatnika škole. Od 2021. do 2026. godine u Osnovnu školu Ivo Kozarčanin uloženo je ukupno 167.682,54 eura, od čega gotovo 105 tisuća eura tijekom 2025. godine. Ulaganja su obuhvatila opremanje i uređenje učionica i knjižnice, klimatizaciju, obnovu parketa i krovišta, ličenje učionica, uređenje okoliša, postavljanje videonadzora, opremanje kuhinje te druge radove usmjerene na sigurnost i kvalitetu školskog prostora.

Ove školske godine školu pohađa 85 učenika, dok je u predškolsku ustanovu pri školi uključeno 22 djece. Današnje obilježavanje Dana škole još je jednom pokazalo koliko je škola važna za Hrvatsku Dubicu, ne samo kao mjesto učenja, već i kao prostor okupljanja i druženja.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId15c15bc22d

Čestitka župana u povodu blagdana Kurban-bajrama

Župan Ivan Celjak uputio je čestitku svim sugrađankama i sugrađanima islamske vjeroispovijesti u povodu blagdana Kurban-bajrama.

„Upućujem vam iskrene čestitke sa željom da ove blagdanske dane provedete u miru, zdravlju i zajedništvu sa svojim obiteljima i najmilijima.

Neka ovaj blagdan donese mir, radost i blagostanje u vaše domove i bude dodatni poticaj u promicanju solidarnosti, tolerancije te međusobnog poštovanja i razumijevanja.

Bajram Šerif Mubarek Olsun!“

Priznanja za izvrsnost: odlučeno o dobitnicima nagrada Sisačko-moslavačke županije

Županijska skupština Sisačko-moslavačke županije na svojoj je 9. sjednici donijela odluke o ovogodišnjim dobitnicima nagrada Sisačko-moslavačke županije.

Nagrada Sisačko-moslavačke županije za životno djelo dodjeljuje se posthumno Eduardu Hercigonji, povjesničaru književnosti, filologu, kroatistu i hrvatskom akademiku, za izniman doprinos hrvatskoj znanosti, osobito u području filologije, kroatistike i povijesti hrvatske književnosti. Priznanje se dodjeljuje za dugogodišnji znanstveni i nastavnički rad te osobit doprinos proučavanju hrvatske srednjovjekovne kulturne i jezične baštine.

Nagrada za životno djelo bit će uručena Inoslavu Brkiću, dr. med., specijalist epidemiologije, za izniman doprinos razvoju javnog zdravstva, posebno u području epidemiologije, kao i za dugogodišnji stručni i znanstveni rad te doprinos razvoju zdravstvene zaštite na području Sisačko-moslavačke županije.

Priznanje za povijesno važna postignuća pripalo je momčadi HNK Segesta Sisak koja je nastupom u finalu UEFA Intertoto kupa 1996. godine ostvarila jedan od najvećih uspjeha u povijesti hrvatskog klupskog nogometa. Time je, u natjecateljskoj sezoni 1995./1996., ostvaren i najznačajniji međunarodni sportski uspjeh u povijesti Sisačko-moslavačke županije.

Za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju nagrađena je futsal ekipa Školskog sportskog društva Tehničar Tehničke škole Sisak, koja je u školskoj godini 2024./2025. osvojila naslov državnih prvaka u futsalu te izborila plasman na Svjetsko školsko prvenstvo koje je održano u Brazilu.

Nagrada Sisačko-moslavačke županije za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju bit će uručena i Klubu tehničke kulture Lipovljani, zbog kontinuirane edukacije mladih i postignutih iznimnih uspjeha na državnim i međunarodnim natjecanjima u području robotike.  

Za doprinos ugledu i promidžbi Sisačko-moslavačke županije u proteklom jednogodišnjem razdoblju, nagradu dobiva Grad Hrvatska Kostajnica za uspješnu organizaciju „Kestenijade“, turističko-kulturne manifestacije s dugogodišnjom tradicijom. Manifestacija promovira prirodne, gospodarske i kulturne vrijednosti kostajničkog kraja, potiče razvoj turizma i lokalnog gospodarstva te doprinosi prepoznatljivosti Sisačko-moslavačke županije i očuvanju tradicije i kulturne baštine.

Nagrade ovogodišnjim dobitnicima bit će uručene na svečanoj sjednici Županijske skupštine koja će se održati 11. lipnja 2026. godine na Dan Sisačko-moslavačke županije.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIdf63637bad4

U Kutini je danas predano drugo vozilo mobilne ambulante za područje Sisačko-moslavačke županije, čime se nastavlja jačanje dostupnosti zdravstvene zaštite u ruralnim i slabije povezanim područjima županije.

Druga mobilna ambulanta stigla u Kutinu: zdravstvena skrb dostupnija u ruralnim područjima

U Kutini je danas predano drugo vozilo mobilne ambulante za područje Sisačko-moslavačke županije, čime se nastavlja jačanje dostupnosti zdravstvene zaštite u ruralnim i slabije povezanim područjima županije.

Projekt mobilnih ambulanti financira se kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021. – 2026., a provodi ga Ministarstvo zdravstva u suradnji sa županijama i domovima zdravlja. Cilj projekta je omogućiti dostupniju primarnu zdravstvenu zaštitu stanovnicima udaljenih i ruralnih područja, posebno starijim osobama i građanima otežane mobilnosti.

Župan Ivan Celjak istaknuo je kako će mobilna ambulanta, opremljena modernom medicinskom opremom, prvenstveno služiti stanovnicima ruralnih područja i građanima otežane mobilnosti.

„Na ovaj način dovest ćemo naš medicinski tim doslovno do naših sugrađana koji žive u ruralnim područjima. Mobilna ambulanta omogućit će preglede, dijagnostiku, administraciju i ordiniranje lijekova, odnosno sve što je potrebno za kvalitetnu primarnu zdravstvenu zaštitu“, rekao je župan Celjak.

Dodao je kako Županija kontinuirano ulaže u zdravstveni sustav na području Kutine, od uređenja i opremanja ordinacija, prostora za rehabilitaciju i ortodonciju do osiguravanja dodatnih vozila za zdravstvene službe.

Ravnateljica Doma zdravlja SMŽ Sanja Habek izrazila je zadovoljstvo preuzimanjem drugog vozila mobilne ambulante koje će pokrivati područje kutinske ispostave, od Velike Ludine do Rajića i Jasenovca.

„U mobilnoj ambulanti radit će liječnik obiteljske medicine, medicinska sestra i vozač. Pacijentima će biti omogućeni pregledi i velik dio zdravstvenih usluga koje inače dobivaju u ordinaciji obiteljske medicine“, rekla je Habek.

Projekt mobilnih ambulanti predstavlja značajan iskorak u organizaciji primarne zdravstvene zaštite jer zdravstveni sustav dolazi pacijentu, čime se dodatno podiže kvaliteta života stanovnika ruralnih i udaljenih područja Sisačko-moslavačke županije.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId139404df99

Radovi na energetskoj obnovi matične zgrade i školske radionice Tehničke škole Kutina napreduju prema planu, a njihov tijek danas je obišao župan Ivan Celjak zajedno s ravnateljem škole Borisom Bertovićem.

Ulaganjima Županije do modernijih uvjeta u Tehničkoj školi Kutina

Radovi na energetskoj obnovi matične zgrade i školske radionice Tehničke škole Kutina napreduju prema planu, a njihov tijek danas je obišao župan Ivan Celjak zajedno s ravnateljem škole Borisom Bertovićem.

Ukupna vrijednost radova na obje zgrade iznosi 1.969.687,19 eura. Sisačko-moslavačka županija za ovu je investiciju osigurala bespovratna sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti putem Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u iznosu od 1.260.761,96 eura, dok je ostatak sredstava osiguran iz županijskog proračuna.

Energetska obnova matične zgrade škole vrijedna je 1.262.780,29 eura s PDV-om, od čega je 812.125,85 eura sufinancirano bespovratnim sredstvima, a radovi obuhvaćaju izmjenu unutarnje i vanjske stolarije, postavljanje termoizolacijske ovojnice škole, izmjenu instalacija te postavljanje LED rasvjete u svim učionicama i prostorijama škole.

Paralelno se provodi i energetska obnova zgrade školske radionice vrijedna 706.906,90 eura s PDV-om, pri čemu bespovratna sredstva iznose 448.636,11 eura. Na zgradi radionice završena je zamjena krova i dijela stolarije te postavljena LED rasvjeta, dok je fasada izvedena gotovo u cijelosti. Preostaju unutarnji radovi poput uređenja podova, elektroinstalacija i bojanja zidova.

Ravnatelj Tehničke škole Kutina Boris Bertović istaknuo je kako se radovi odvijaju planiranom dinamikom te da je škola uspješno prilagodila organizaciju nastave izvođenju radova.

„Sve se polako privodi kraju i kada radovi budu završeni, vidjet će se potpuno nova vizura škole koja će biti modernija, funkcionalnija i ugodnija, na zadovoljstvo nastavnika, djelatnika, ali prije svega djece, što nam je i najvažnije. Nastavu smo u potpunosti prilagodili dinamici izvođenja radova, a završetak radova očekuje se do kraja lipnja 2026. godine“, rekao je ravnatelj Bertović.

Radovi na matičnoj zgradi i školskoj radionici vrijedni su gotovo dva milijuna eura

Župan Ivan Celjak naglasio je važnost kontinuiranih ulaganja u obrazovanje i stvaranje kvalitetnih uvjeta za učenike i nastavnike.

„Nastavljamo osiguravati što kvalitetnije uvjete za nastavu, i za naše učitelje i za učenike. Vrijednost radova energetske obnove zgrade radionice i matične zgrade Tehničke škole Kutina iznosi oko dva milijuna eura. Osim prednosti koje donosi energetska obnova, dobivamo i dvije nove učionice u zgradi radionice. Također ćemo izvan ovog projekta natkriti atrij, čime dodatno podižemo kvalitetu prostora škole“, rekao je župan Celjak.

Dodao je kako Sisačko-moslavačka županija kontinuirano ulaže i u opremanje škole.

„Posljednjih godina nabavili smo robotsku ruku vrijednu 30 tisuća eura, kao i računala i drugu opremu, kako bismo učenicima osigurali što kvalitetnije uvjete za obrazovanje i praktičnu nastavu“, istaknuo je župan.

Tehnička škola Kutina u ovoj školskoj godini ima 425 učenika, što potvrđuje kontinuirani rast interesa za školu koja je prije pet godina brojila oko 300 učenika. Škola provodi nastavu u više tehničkih i strukovnih programa, a uz redovno obrazovanje provodi i obrazovanje odraslih putem vaučera Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te razvija školsku zadrugu u sklopu smjera farmaceutskog tehničara.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIda6fff0b922

PUTEVIMA BOJIŠTA SISAČKO-MOSLAVAČKE ŽUPANIJE

Šest autobusa iz Gline, Petrinje, Siska i Popovače, s gotovo 300 hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, krenuli su rano jutros prema Jasenovcu, Novskoj i Kutini. Riječ je o novom programu „Putevima bojišta Sisačko-moslavačke županije“ koji je danas obuhvatio istočni dio bojišta SMŽ, a u planu su još dva obilaska kako bi branitelji s članovima svojih obitelji prošli cijelu liniju obrane naše županije.

ČUVANJE SJEĆANJA NA DOMOVINSKI RAT

Program je pokrenut na inicijativu župana Ivana Celjaka kako bi se sačuvalo sjećanje na Domovinski rat, ali i kako bi hrvatski branitelji ponovno prošli crtu bojišnice na kojoj su branili domovinu i prisjetili se zajedništva, hrabrosti i žrtve iz tih dana.

Hrvatski branitelji položili su vijence i zapalili svijeće u Jasenovcu kod spomen-obilježja „Jasenovačka golubica“ te kod spomenika pukovniku Ivici Čaji, u Novskoj u parku kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima, kod spomen ploče žrtvama Domovinskog rata, kod spomen-obilježja Trokut-Novska te kod Križa s krunicom na Gradskom groblju Kutina. Na svakoj lokaciji djelatnici Kulturno-povijesnog centra SMŽ i predstavnici braniteljskih udruga podsjetili su na događaje, žrtvu i hrabrost ljudi koji su branili ovaj kraj.

SMŽ UZ SVOJE BRANITELJE

Sisačko-moslavačka županija, u suradnji s Koordinacijom udruga proisteklih iz Domovinskog rata SMŽ, organizirala je protekle tri godine putovanja hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji na mjesta posebnog pijeteta, u Vukovar, Knin, Škabrnju, a ove godine u Gospić.

Županija kontinuirano podupire hrvatske branitelje i njihove udruge kroz programe koji jačaju zajedništvo i čuvaju uspomenu na Domovinski rat. Na Programu „Prijatelji stari gdje ste“ ove se godine okupilo gotovo 1000 branitelja i članova njihovih obitelji. Obnovljena je i zgrada u Tomislavovoj 5 u Sisku, gdje danas djeluje Kulturno-povijesni centar SMŽ s Memorijalnom sobom Domovinskog rata, a prostor koriste i braniteljske udruge.

„Domovinski rat za našu županiju ima posebno značenje. Zato je naša obveza čuvati istinu o njemu, prenositi je mladima i biti uz hrvatske branitelje koji su stvarali slobodnu Hrvatsku. Osigurali smo preventivne zdravstvene preglede, psihološku pomoć i koordinatore za branitelje u zdravstvenim ustanovama kako bi imali kvalitetniju skrb. Na prijedlog Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata SMŽ, od ove godine 26. lipnja obilježavat će se i Dan hrvatskih branitelja SMŽ“, rekao je župan Ivan Celjak.

Sisačko-moslavačka županija tijekom rata podnijela je veliku žrtvu. Imala je najdužu liniju bojišnice, druga je po broju masovnih grobnica u Hrvatskoj te druga županija po broju ubijenih hrvatskih branitelja i civila.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProId4b4e68b8c8

REKORDNI BROJ UZORAKA VINA IZVORNIH HRVATSKIH SORTI NA FESTIVALU VINA U KUTINI

U Kutini se u organizaciji Turističke zajednice grada Kutine i Udruge vinogradara i voćara Moslavine „Lujo Miklaužić“ Kutina, održava Festival vina MoslaVina Kutina 2026. i 32. Izložba izvornih hrvatskih sorti.  Svečanom otvorenju Festivala ispred Sisačko-moslavačke županije nazočila je pročelnica UO za poljoprivredu, ruralni razvoj, zaštitu okoliša i prirode Anita Sinjeri Ibrišević.

Festival vina u Kutini i ove je godine okupio mnoštvo vinara i vinogradara iz cijele Hrvatske, a posebnost je što se izlažu vina izvornih hrvatskih sorti, posebno autohtone sorte Moslavine – škrleta koji je prva sorta na kojoj je provedena klonska selekcija. Festival vina u Kutini iz godine u godinu bilježi sve veći interes izlagača. Na ovogodišnju izložbu pristiglo je 217 uzoraka vina, od čega je čak 66 škrleta, 20 autohtonih sorti, 10 pjenušaca i 12 jantarnih vina. Proglašeni su i nagrađeni najbolji pristigli uzorci vina. Posjetitelji Festivala vina – MoslaVina Kutina 2026. mogu sudjelovati na stručnim predavanjima, prezentacijama, kulturno-zabavnim i gastronomskim sadržajima, što Kutinu i moslavački dio Sisačko-moslavačke županije čini pravim promotorima vinogradarstva i vina.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIdfaacd83c08

VATROGASTVO U POPOVAČI IMA SNAŽNU TRADICIJU I SIGURNU BUDUĆNOST

Zamjenik župana Mihael Jurić prisustvovao je redovnoj izbornoj sjednici skupštine Vatrogasne zajednice Grada Popovače koja je sinoć održana u Vinskom dvoru u Popovači. Zamjenik Jurić zahvalio je svim vatrogaskinjama i vatrogascima na plemenitom poslu kojeg obavljaju.

„Vatrogastvo živi na ovom području i to je lijepo vidjeti. Posebno raduje činjenica da se tradicija dobrovoljnog vatrogastva ovdje prenosi s generacije na generaciju. Takva predanost pokazuje koliko vatrogastvo ima važnu ulogu u životu ovoga kraja. Posebno je pohvalno što u Popovači imate snažan vatrogasni podmladak, koji jamči sigurnu budućnost vatrogastva“, istaknuo je Jurić.

Predsjednik Vatrogasne zajednice grada Popovače Dražen Kocet izvijestio je da su DVD-i s tog područja sudjelovali u 90 vatrogasnih intervencija sa 468 vatrogasaca i 128 vatrogasnih vozila.

Zamjenik župana Jurić posebno je istaknuo povijesna ulaganja u vatrogastvo Sisačko-moslavačke županije.

„Na inicijativu župana Ivana Celjaka, iz državnog proračuna osigurano je 12,3 milijuna EUR za obnovu 41 vatrogasnog objekta, dok je još ranije, putem Fonda solidarnosti EU, osigurano 3,3 milijuna eura za nabavu nove opreme i vozila. Rekonstrukcijom školskog sportskog terena u Popovači stvorit će se i uvjeti za održavanje vatrogasnih natjecanja, što će dodatno potaknuti razvoj vatrogastva na ovom području“, zaključio je Jurić.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIdb3491be1db

NOVO VATROGASNO VOZILO ZA JVP GRADA SISKA

U Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Siska danas je predstavljeno novo specijalizirano vatrogasno vozilo namijenjeno gašenju šumskih požara i intervencijama na zahtjevnim terenima.

Vozilo je dio državnog programa jačanja i modernizacije vatrogasnog sustava u Republici Hrvatskoj, kroz koji se nabavlja ukupno 78 specijaliziranih vatrogasnih vozila za javne vatrogasne postrojbe i dobrovoljna vatrogasna društva diljem zemlje.

Obilasku JVP-a Grada Siska, uz župana Ivana Celjaka, prisustvovali su gradonačelnik Siska Domagoj Orlić i zapovjednik JVP-a Grada Siska Dražen Marjanić.

Novo vozilo vrijedno je 282.218,75 eura, a financirano je sredstvima općekorisnih funkcija šuma (OKFŠ). Riječ je o suvremenom vatrogasnom vozilu namijenjenom intervencijama na otvorenim i teško pristupačnim terenima. Posebno je značajno što je upravo JVP Grada Siska prva vatrogasna postrojba u Hrvatskoj koja je zaprimila vozilo iz ovog programa.

OBNOVLJEN VEĆI DIO VATROGASNIH DOMOVA

Župan Ivan Celjak istaknuo je kako su posljednjih godina realizirana povijesna ulaganja u vatrogastvo na području Sisačko-moslavačke županije.

Posljednjih nekoliko godina svjedočimo povijesnim ulaganjima u vatrogastvo na području Sisačko-moslavačke županije. Nažalost, težak i katastrofalan potres uništio je i oštetio brojne objekte koje koriste vatrogasci. Trenutačno smo obnovili oko 30 objekata, a preostaje nam još 10-ak objekata koje ćemo završiti u narednom razdoblju“, rekao je župan Celjak.

Dodao je kako je za nabavu vatrogasne opreme iz FSEU osigurano 3,3 milijuna eura te naglasio važnost kontinuiranog ulaganja u opremanje vatrogasaca.

Iznimno je važno da naši vatrogasci budu dobro opremljeni kako bi se građani osjećali sigurno. Vatrogasci su uvijek među prvima na terenu, bilo da se radi o požarima, potresu ili poplavama. Kako bi kvalitetno obavljali svoj posao, potrebna im je nova i kvalitetna oprema“, istaknuo je Celjak.

Zapovjednik JVP-a Grada Siska Dražen Marjanić rekao je kako će novo vozilo imati važnu ulogu ne samo na području grada Siska, nego i tijekom dislokacija na priobalnim područjima za vrijeme protupožarne sezone.

KLJUČNA SURADNJA SVIH RAZINA VLASTI

Gradonačelnik Siska Domagoj Orlić zahvalio je svima koji sudjeluju u razvoju i jačanju vatrogastva na području grada i županije te istaknuo kako je prvo vozilo koje je osigurala Hrvatska vatrogasna zajednica stiglo upravo u Sisak.

Inicijativom župana, u suradnji s Vladom Republike Hrvatske, svjedočimo povijesnoj obnovi vatrogasnih domova na području našega grada. Njih sedam već je završeno, dva su trenutačno u radovima, a onaj čiji završetak s nestrpljenjem očekujemo jest obnova zgrade Javne vatrogasne postrojbe grada Siska. To samo pokazuje koliko je važna suradnja Grada Siska i Javne vatrogasne postrojbe Grada Siska sa Sisačko-moslavačkom županijom i Vladom Republike Hrvatske“, zaključio je gradonačelnik Orlić.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno?start=24#sigProIdc7c6acda70

Kontaktirajte nas

telefon: 044/500-330, 500-035

email:  

Elektronička kontaktna točka za službeno dopisivanje tijela državne i javne uprave:

 

eu flag
 
zpd