Vijesti

DAN HRVATSKIH BRANITELJA GRADA KUTINE

Obilježen je Dan hrvatskih branitelja Grada Kutine i 35. obljetnica osnutka legendarne 56. kutinske samostalne bojne. Svečanosti obilježavanja u ime Sisačko-moslavačke županije nazočili su predsjednik Županijske skupštine SMŽ Mato Fofić i potpredsjednica Županijske skupštine SMŽ Ten Jevak Benčić.

Predsjednik Županijske skupštine SMŽ Mato Fofić istaknuo je kako djela i požrtvovnost hrvatskih branitelja nikad neće i ne smiju biti zaboravljena te da mlade generacije uvijek treba na to podsjećati kako bi tekovine Domovinskog rata zauvijek ostale zapamćene.

Obilježavanje je započelo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Parku 56. bojne te kod centralnog križa s krunicom na kutinskom groblju, nastavljeno održavanjem svečane Akademije u Multimedijalnoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta Kutina te mimohodom sudionika svečanog obilježavanja 35. obljetnice Dana branitelja Grada Kutine predvođenog zastavama ratnih postrojbi i Udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

56. samostalna bojna Kutina prvi je put postrojena 28. lipnja 1991. godine pod zapovjedništvom  Zvonimira Gregurića Regice. Njeni pripadnici u hrvatsku su povijest upisani kao osloboditelji Bujavice, koja je prvo oslobođeno mjesto u Domovinskom ratu.

Danu hrvatskih branitelja Grada Kutine nazočili su i gradonačelnik Grada Kutine Zlatko Babić sa suradnicima, Damir Badanjak predsjednik Koordinacije udruga iz Domovinskog rata grada Kutine, Đuro Jonaš ratni zapovjednik obrane Kutine, brigadir Mladen Prebežac, Stjepan Milković pomoćnik zapovjednika Zapovjedništva za intervencije pri Ravnateljstvu policije RH, Damir Vidaković izaslanik ministra obrane RH, general-pukovnik Dragutin Repinc izaslanik ministra hrvatskih branitelja, general Marijan Mareković izaslanik predsjednika Republike Hrvatske.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProIdf605e62311

LJETNI GAMING KAMP ZA DJECU PETU GODINU IZAZIVA VELIKI INTERES

Poduzetnički inkubator SMŽ PISMO powered by A1 i ovo će ljeto biti otvoren za djecu koja ljetne praznike žele provesti učeći o izradi video igara, a pri tome se odlično zabaviti te steći brojne nove prijatelje. Poduzetnički inkubator SMŽ u suradnji s Razvojnom agencijom SIMORA i Sisačko-moslavačkom županijom, već petu godinu za redom u Novskoj organizira Ljetni gaming kamp za djecu.

Kamp će i ovo ljeto biti održan u 3 termina. Prvi je počeo danas, 27. lipnja te traje do 4. srpnja. Drugi termin je od 4. – 11. srpnja, a treći od 22. – 29. kolovoza. U 7 dana održavanja kampa učenici od četvrtog do osmog razreda osnovne škole pod stručnim vodstvom mentora iz gaming industrije uče sve potrebno za izradu video igara. Polaznici, ovisno o razini znanja, uče raditi u alatima Blender, Krita i Unity, razvijaju svoje vještine u dizajniranju i programiranju videoigara, te kroz praktičan rad i mentorstvo stručnjaka iz industrije, stječu vrijedna znanja o kreativnom procesu razvoja igara, od prve skice do gotovog proizvoda. Uz to razvijaju i niz drugih kompetencija iz STEM područja i robotike. Polaznici kampa nova znanja stječu kroz 3 razine – osnovnu, naprednu i naprednu plus. Polaznici kampa su iz svih dijelova Hrvatske, ali ih ima i iz Sjeverne Makedonije, Crne Gore te Engleske.

Za trajanja kampa polaznici su smješteni u Učeničkom domu Srednje škola Novska, imaju osigurana 3 obroka dnevno, međuobroke, 24-satni nadzor te kvalitetno provođenje vremena izvan gaming edukacije.

SMŽ I NOVSKA SREDIŠTE GAMING PRIČE U RH I ŠIRE

Održavanje Ljetnog gaming kampa za djecu u Novskoj tek je jedan segment gaming priče koja se razvija na ovom području. Sve je počelo pokretanjem rada Poduzetničkog inkubatora SMŽ, nastavljeno je proširenjem inkubatora i pokretanjem srednjoškolskog smjera tehničar za razvoj video igara u Srednjoj školi Novska, a vrhunac je postignut gradnjom Centra gaming industrije u Poduzetničkoj zoni Novska. Riječ je o strateškom projektu RH vrijednom više od 76 milijuna eura kojeg provodi županijska ustanova Regionalni koordinator SMŽ, u partnerstvu sa Sisačko-moslavačkom županijom, Razvojnom agencijom SIMORA te Gradom Novska.

„Centar gaming industrije u Novskoj imat će dalekosežan utjecaj, ne samo na grad, već i na cijelu županiju ali i Hrvatsku. Centar će biti generator razvoja cijelog područja te nam taj projekt donosi novu perspektivu i otvara prostor za razvoj suvremenih industrija“,  poručio je župan Celjak podsjećajući da je izgradnja Centra predviđena u 2 faze.

„Prva je u tijeku i odlično napreduje. Uključuje izgradnju fakulteta sa sportskom dvoranom i bazenom, studentskog doma od 5000 kvadrata kapaciteta 201 ležaj, energane za što su dobivena bespovratna sredstva u iznosu od 38,6 milijuna eura. Nedavno je Europska komisija odobrila državnu potporu za drugu fazu Centra gaming industrije u vrijednosti od 37 milijuna eura“, rekao je župan.

Druga faza uključuje izgradnju inkubatora sa 108 radnih jedinica, akceleratora s 220 radnih jedinica i VR studijom, veliku dvoranu za testiranje videoigara i eSport kapaciteta 2500 mjesta. Sve to dat će potpuno novi smjer razvoja Sisačko-moslavačke županije u sljedećim godinama te Novskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji osigurati status ključnog čvorišta za razvoj videoigara.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId50ffe78ac4

Dan hrvatskih branitelja SMŽ: njihova hrabrost učinila ih je najvećim junacima u hrvatskoj povijesti

Dan hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije svečano je danas obilježen u Komarevu, nepobjedivom uporištu hrvatskih oružanih snaga i nikad probijenoj crti obrane grada Siska. U znak sjećanja na sve poginule, nestale i preminule hrvatske branitelje, a posebno one s područja Sisačko-moslavačke županije, koji su sudjelovali u obrani Hrvatske tijekom Domovinskog rata, brojna izaslanstva položila su vijence i zapalili svijeće kod spomenika hrvatskim braniteljima u Komarevu.

Uz župana Ivana Celjaka, u sklopu svečanog programa „Dani sjećanja na Domovinski rat“ obratili su se izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Marin Piletić, izaslanik predsjednika Vlade RH, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Zlatan Bašić te predsjednik Koordinacije udruga iz Domovinskog rata SMŽ Nenad Bužanić.

Župan Celjak naglasio je kako će 26. lipnja 1991. godine zauvijek ostati upisan u hrvatskoj povijesti, ali i u povijesti Sisačko-moslavačke županije.

„Dan nakon povijesne odluke Hrvatskoga sabora izvršen je napad na Policijsku postaju u Glini. Nažalost, u tom je napadu ubijen hrvatski policajac Tomislav Rom, dok su ostali hrvatski policajci zarobljeni i odvedeni u Knin, gdje su bili izloženi mučenju. Istoga dana Antiteroristička jedinica Lučko oslobodila je Policijsku postaju u Glini i vratila je u hrvatske ruke. Upravo toga dana hrvatski dragovoljci iz 57. samostalnog bataljuna primili su iskaznice pričuvnog sastava policije. Zato se 26. lipnja smatra danom uspostave obrane Siska, ovdje u Komarevu i na Banovini. Upravo je to datum koji danas okuplja najveći broj postrojbi iz Domovinskog rata, hrvatsku policiju, pripadnike Gromova, 57. samostalnog bataljuna, kao i predstavnike brojnih gradova i općina. To ni na koji način ne umanjuje značaj bitke za Farkašić koja je bila veličanstvena“, rekao je Celjak.

Izaslanik predsjednika Vlade RH, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Zlatan Bašić rekao je kako smo se danas okupili kako bismo odali počast hrvatskim braniteljima,  ljudima koji su svojom hrabrošću, žrtvom i ljubavlju prema domovini omogućili da danas živimo u slobodnoj i neovisnoj Republici Hrvatskoj.

„Posebno se prisjećamo svih poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja. Njihova žrtva obvezuje nas da čuvamo istinu o Domovinskom ratu, njegujemo kulturu sjećanja i nikada ne zaboravimo one koji su za Hrvatsku dali ono najvrjednije – svoj život. Vlada Republike Hrvatske ostaje predana očuvanju dostojanstva hrvatskih branitelja te skrbi za braniteljsku populaciju i njihove obitelji. To nije samo obveza državnih institucija, nego i dug cijelog hrvatskog društva. Neka današnji dan bude podsjetnik na zajedništvo, ponos i odgovornost prema vrijednostima koje su hrvatski branitelji obranili u Domovinskom ratu“, rekao je Bašić.

Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Marin Piletić istaknuo je kako su se hrabri ljudi bez oklijevanja odricali vlastitih života kako bismo mi danas baštinili zajedništvo, slobodu i hrvatsku državu u kojoj živimo.

„Sve to dugujemo hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata. Brojne generacije kroz stoljeća težile su istom cilju. Jedina generacija koja je taj cilj ostvarila, pod vodstvom prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, sjedi danas ovdje ispred mene. Divim vam se i odajem vam duboko poštovanje. Bez žrtve hrvatskih branitelja, kako onih koji su položili svoje živote, tako i vas koji danas nosite teret ratnih rana, boli i uspomena, ali i dalje zračite snagom i dostojanstvom, svega toga ne bi bilo“, rekao je Piletić.

Povijesni trenutci koje pamtimo

25. lipnja 1991. Hrvatski sabor donio je odluku o razdruživanju od SFRJ, nakon čega su uslijedili otvoreni napadi na Republiku Hrvatsku. Već 26. lipnja napadnuta je policijska postaja u Glini.

Hrabri pripadnici MUP-a, ZNG-a, specijalne policije MUP-a Sisak i ATJ Lučko uspjeli su obraniti hrvatski teritorij i vratiti postaju Glina pod hrvatski nadzor.

Istoga dana pripadnici pričuvnog sastava policije, kao prva dragovoljačka postrojba u Republici Hrvatskoj, kasnije 57. SAMB, zauzeli su položaje Klobučak – Komarevo – Blinjski Kut i uspostavili organiziranu obranu grada Siska te su se nakon toga počele aktivirati i druge dragovoljačke postrojbe, jer je bilo jasno da je na mladu, novostvorenu vlast, kao i na hrvatski narod, započela otvorena agresija velikosrpskih četničkih postrojbi s otvorenim uključivanjem tadašnje JNA.

Sisačko-moslavačka županija u Domovinskom ratu

Domovinski rat na području današnje Sisačko-moslavačke županije pretrpio je velike gubitke, ali je izrodio i najveće junake koji će zauvijek ostati zapisani u hrvatskoj povijesti. Na njenom području osnovana je prva dragovoljačka postrojba u Hrvatskoj (57. SAMB), u Baćinu je druga po veličini masovna grobnica u Hrvatskoj, prva vojarna JNA oslobođena u Domovinskom ratu bila je Barutana u Sisku dok se prema broju poginulih civila i hrvatskih branitelja, ovo područje ubraja među krajeve koji su pretrpjeli najveće gubitke. Ratnici iz naše županije sudjelovali su u obrani i oslobađanju Republike Hrvatske na svim bojištima tijekom Domovinskog rata. Dok god pamtimo njihovu žrtvu i čuvamo istinu o Domovinskom ratu, njihova će hrabrost uvijek živjeti.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId8ca452868c

OBILJEŽENA 35. OBLJETNICA POČETKA ORUŽANOG OTPORA SRPSKOM AGRESORU NA GLINSKOM PODRUČJU

U Glini je danas svečano obilježena 35. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru na glinskom području, u spomen na događaje od 26. lipnja 1991. godine, kada je izvršen oružani napad na Policijsku postaju Glina, jedan od prvih otvorenih napada na hrvatske redarstvene snage nakon proglašenja neovisnosti Republike Hrvatske.

Odana je počast hrvatskim policajcima i braniteljima koji su u lipnju 1991. godine pružili odlučan otpor srpskoj agresiji na glinskom području. Posebno je iskazano poštovanje Tomislavu Romu, hrvatskom policajcu koji je smrtno stradao u obrani Policijske postaje Glina te ostao trajni simbol hrabrosti, požrtvovnosti i nesebične žrtve za slobodu Republike Hrvatske.

Obilježavanju su, uz župana Ivana Celjaka, prisustvovali potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, savjetnici ministra Mladen Markač i Zdravko Janić, obitelj poginulog policajca Tomislava Roma i drugi.

Sjećanje na poginulog policajca Tomislava Roma

Ministar Božinović istaknuo je kako napad na Policijsku postaju u Glini nije bio napad samo na zgradu ili instituciju, nego napad na hrvatsku državu.

„Danas se prisjećamo poginulog policajca Tomislava Roma, ali i svih poginulih hrvatskih branitelja ovog kraja i cijele Hrvatske. Naša je odgovornost graditi državu koja će biti dostojna njihove žrtve. Prisjećamo se i petnaestorice hrabrih policajaca koji su više od četiri sata branili Policijsku postaju, suprotstavljajući se višestruko brojnijem neprijatelju, oko 400 pripadnika srpskih paravojnih snaga pristiglih iz Knina. Nakon što su prevarom zarobljeni i odvedeni u kninski zatvor, već nekoliko sati poslije u Glinu je stigla Antiteroristička jedinica Lučko, a za mjesec dana hrvatske su snage ponovno uspostavile nadzor nad središtem grada. To je još jedno svjedočanstvo iznimne uloge koju je hrvatska policija imala na početku Domovinskog rata“, rekao je Božinović.

Žrtva branitelja nikada neće biti zaboravljena

I župan Celjak naglasio je kako je 26. lipnja iznimno važan datum za Glinu, Sisačko-moslavačku županiju i Republiku Hrvatsku.

„Glina ima posebno mjesto u povijesti naše domovine. Mnogi hrvatski branitelji položili su svoje živote za slobodu, neovisnost i demokraciju u kojoj danas živimo. Ne samo na ovakve važne datume, nego svakoga dana trebamo se prisjećati onih koji su dali svoje živote kako bismo mi danas živjeli u slobodnoj Hrvatskoj. Na nama, posebno mlađim generacijama i svima čiji su očevi stvarali hrvatsku državu, odgovornost je da nastavimo graditi Hrvatsku, našu županiju i grad Glinu“, rekao je Celjak.

Svečanim mimohodom „Dani ponosa“, predvođen ratnim zastavama specijalne i interventne policije, sudionici obilježavanja stigli su do Spomen-obilježja poginulim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama Domovinskog rata „Suza“ gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće u znak trajnog pijeteta prema svim poginulim i stradalim hrvatskim braniteljima i civilnim žrtvama Domovinskog rata. Vijence su položili obitelj poginulog hrvatskog policajca Tomislava Roma i sudionici obrane Policijske postaje Glina te brojna izaslanstva, među kojima i izaslanstvo Sisačko-moslavačke županije u kojem su bili župan Ivan Celjak, zamjenik župana Mihael Jurić i predsjednik Županijske skupštine SMŽ Mato Fofić.

Posebnu simboliku obilježavanju dalo je sudjelovanje glinskih osnovnoškolaca, sudionika Memorijalne utrke „Tomislav Rom“, koji su dotrčali do spomen-obilježja, pri čemu su učenici zapalili svijeće u čast poginulim hrvatskim braniteljima. Molitvu odrješenja i blagoslov predvodio je mons. Ilija Jakovljević, generalni vikar Vojnog ordinarijata, koji je predvodio i misu u crkvi svetog Ivana Nepomuka u Glini.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProIdf6f8f0cd0c

Čestitka župana Ivana Celjaka u povodu Dana hrvatskih branitelja SMŽ

Župan Ivan Celjak uputio je čestitku svim hrvatskim braniteljicama i hrvatskim braniteljima u povodu Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije.

„S osobitim poštovanjem i zahvalnošću upućujem vam čestitku u povodu Dana hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije.

Vi ste najveći junaci u hrvatskoj povijesti. U najtežim trenucima za naš narod i Domovinu pokazali ste hrabrost, snagu i zajedništvo te svojom žrtvom obranili slobodu, neovisnost i dostojanstvo hrvatske države. Vaša ljubav prema Domovini bila je snažnija od svakog straha, a vaša odlučnost temelj mira i slobode koju danas živimo.

Mnogi među vama nosili su teret rata na svojim plećima, a mnogi su za Hrvatsku dali ono najvrjednije, vlastiti život. Njihova žrtva trajno je upisana u temelje naše Domovine i u srca svih hrvatskih ljudi. S dubokim pijetetom prisjećamo se svih poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja, čija nas hrabrost i danas nadahnjuje.

Naša je dužnost čuvati istinu o Domovinskom ratu, prenositi je mladim generacijama i s ponosom isticati da ste upravo vi stvarali slobodnu Hrvatsku.

Sretan vam Dan hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije!“

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProIda199317e0d

POTPREDSJEDNIK VLADE I MINISTAR BRANKO BAČIĆ POSJETIO NOVSKU I URUČIO UGOVORE ZA PROJEKTE ZELENE INFRASTRUKTURE VRIJEDNE 10,6 MILIJUNA EURA

Župan Ivan Celjak, u pratnji potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branka Bačića, boravio je danas u radnom posjetu Novskoj, gdje su obišli projekte obnove i stambenog zbrinjavanja i uručeni ugovori za projekte razvoja zelene urbane infrastrukture na području Sisačko-moslavačke županije. Ukupna vrijednost dodijeljenih bespovratnih sredstava iznosi 10,6 milijuna eura. Ugovore su preuzeli gradonačelnici i načelnici Siska, Kutine, Novske i Lekenika, a projekti koji će se provoditi obuhvaćaju uređenje i izgradnju novih zelenih površina, sadnju tisuća stabala i grmova, razvoj pješačke i biciklističke infrastrukture, izgradnju kišnih vrtova, parkova, šetnica i drugih sadržaja koji doprinose očuvanju okoliša, povećanju bioraznolikosti i podizanju kvalitete života građana.

Održan je i radni sastanak na kojem su, uz ministra Bačića i župana Celjaka, sudjelovali saborski zastupnik Marin Piletić i gradonačelnica Novske Marija Kušmiš, a predstavljeni su aktualni razvojni projekti koji se provode na području Novske te planovi daljnjih ulaganja.

Ministar Bačić osvrnuo se na obnovu i istaknuo kako je Sisačko-moslavačka županija preuzela obnovu velikog dijela zgrada javne namjene.

„U obnovu na području županije do sada su uložene oko dvije milijarde eura. No, najvažnije je vratiti život u područja koja su prošla ratna razaranja, tranzicijske probleme i posljedice potresa. Županija je veliko gradilište, vidi se da se ovdje vraća život, stvaraju se uvjeti za kvalitetniji život. Na području Sisačko-moslavačke županije, od 416 projekata obnove javnih zgrada i obnove infrastrukture, završeno je 397 projekata. Obnova javnih zgrada praktički je pri završetku“, rekao je Bačić.

Župan Celjak istaknuo je kako projekti zelene infrastrukture, za koje su danas uručeni ugovori, predstavljaju važan doprinos održivom razvoju gradova i općina i stvaranju kvalitetnijeg životnog prostora za građane.

„Vlada Republike Hrvatske u suradnji sa Sisačko-moslavačkom županijom, gradovima i općinama realizirala je brojne projekte u posljednjih nekoliko godina. Ti projekti rezultirali su poboljšanjem kvalitete života. Bolja kvaliteta života znači sigurnije okruženje za obitelji, kroz stanovanje, obrazovanje, infrastrukturu i gospodarski razvoj. Sve to stvara uvjete za ostanak mladih i povećanje broja obitelji. Prošle godine imali smo povećanje broja rođene djece, a bilježimo i rast kapaciteta dječjih vrtića. Sisačko-moslavačka županija danas ima više upisane djece nego ranije. Grade se novi vrtići, gospodarstvo se razvija, povećan je broj obrta. Županija raste i razvija se“, naglasio je župan.

U sklopu današnjeg posjeta Novskoj, ministar Bačić je sa županom Celjakom, saborskim zastupnikom Piletićem i gradonačelnicom Novske Kušmiš, obišao i gradilišta zamjenske višestambene zgrade u Staroselskoj ulici te dvije obnovljene obiteljske kuće u Osječkoj ulici.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProIdb42ee98e1c

7. STEMoslavina robotički kamp

Hrvatski robotički savez u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture Sisačko-moslavačke županije i Robotičko-informatičkim klubom Popovača u Učeničkom domu u Kutini provodi 7. STEMoslavina robotički kamp. Na kampu ove godine sudjeluje 25 mladih robotičarima iz gotovo cijele Hrvatske.

U ime Sisačko-moslavačke županije otvorenju robotičkog kampa nazočio je Darjan Vlahov, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, investicije, razvojne projekte i fondove EU SMŽ, ujedno i tajnik županijske Zajednice tehničke kulture koji je istaknuo da se kamp financira iz nedavno osnovanog Centra izvrsnosti SMŽ u STEM području.

„Sisačko-moslavačka županija osnovala je 2 Centra izvrsnosti, jedan za sport, a drugi za STEM područja kako bi dodatno poticali ta područja. Preko Centra izvrsnosti za STEM područja do sada smo pomogli preko 300 različitih radionica za učenike osnovnih i srednjih škola. Preko tog Centra financiraju se i naši robotičari s područja županije koji postižu sjajne rezultate zahvaljujući kojima su bili na brojnim svjetskim natjecanjima“, rekao je pročelnik Vlahov.

Otvorenju kampa nazočio je i gradonačelnik Kutine Zlatko Babić sa suradnicima te saborska zastupnica Marijana Petir.

Voditelj kampa Vlado Lendvaj istaknuo je da se sudionici kampa međusobno druže i razmjenjuju iskustva, a da pri tome nešto i nauče iz STEM područja. Dodao je da Sisačko-moslavačka županija podržava organizaciju i financiranje robotičkog kampa STEMoslavina te da županijska Zajednica tehničke kulture uvijek pokazuje interes za rad stemovaca u županiji. 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId9e89d6295e

Obilježen Dan antifašističke borbe u Spomen-parku Brezovica

U Spomen-parku Brezovica pokraj Siska danas je, pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, svečano obilježen Dan antifašističke borbe, u spomen na osnivanje prvog partizanskog odreda 22. lipnja 1941. godine.

U ime Sisačko-moslavačke županije svečanosti je nazočio župan Ivan Celjak, koji je zajedno s ostalim uzvanicima odao počast svim sudionicima antifašističke borbe.

Svečanosti su nazočili i brojni predstavnici državnih, regionalnih i lokalnih vlasti, među kojima i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić, izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora i predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora Vesna Bedeković te predstavnici udruga antifašističkih boraca i antifašista te brojni građani.

Dan antifašističke borbe, koji se u Republici Hrvatskoj obilježava 22. lipnja, podsjeća na osnivanje prvog partizanskog odreda u šumi Brezovica 1941. godine, čime je započeo organizirani antifašistički otpor u Hrvatskoj tijekom Drugoga svjetskog rata.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId6cc4a045fc

Dražen Naglić izabran za novog predsjednika Vatrogasne zajednice SMŽ

Na večerašnjoj izbornoj sjednici Skupštine Vatrogasne zajednice Sisačko-moslavačke županije, održanoj u Društvenom domu i Turističko-informativnom centru u Lekeniku, za novog predsjednika Vatrogasne zajednice Sisačko-moslavačke županije izabran je Dražen Naglić iz Gline.

Izbornoj skupštini prisustvovao je i zamjenik župana Mihael Jurić koji je čestitao novoizabranom predsjedniku te je pritom podsjetio na velika ulaganja koja provodi Sisačko-moslavačka županija u županijski vatrogasni sustav.

„Do sada smo obnovili 28 od ukupno 41 vatrogasnog doma oštećenog u potresu za što smo inicijativom župana Ivana Celjaka osigurali sredstva iz državnog proračuna. Posebno nam je drago kada vraćamo u funkciju vatrogasne domove jer znamo koliko to znači našim vatrogaskinjama i vatrogascima. Za dobrovoljna vatrogasna društva osigurali smo više od 22 kombi vozila te dodatnu vatrogasnu opremu. U suradnji s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom i Vladom Republike Hrvatske nabavljena su i vozila koja su našim vatrogascima bila prijeko potrebna, a tijekom ove i iduće godine očekujemo isporuku još 18 novih vozila za naše vatrogasce“, rekao je Jurić.

Dan grada Popovače: Kontinuirana ulaganja Sisačko-moslavačke županije za unaprjeđenje kvalitete života

Uoči Dana grada Popovače, koji se obilježava 21. lipnja na blagdan sv. Alojzija Gonzage, danas je održana svečana sjednica Gradskog vijeća kao središnji događaj višednevnog programa obilježavanja Dana grada.

Župan Ivan Celjak, ujedno izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednika Vlade Republike Hrvatske, istaknuo je brojne projekte i aktivnosti Sisačko-moslavačke županije kojima se kontinuirano unapređuje kvaliteta života u Popovači.

„Upravo smo završili energetsku obnovu Zavoda za forenziku u Neuropsihijatrijskoj bolnici dr. Ivan Barbot Popovača, vrijednu oko četiri milijuna eura s tim da još traje energetska obnova zgrade uprave. Nakon što ona završi, završili smo 8 zgrada Neuropsihijatrijske bolnice dok smo 6 zgrada obnovili odmah nakon potresa. Prošle smo godine nabavili i novu medicinsku opremu za bolnicu u vrijednosti oko 800 tisuća eura. Nastojimo osigurati što kvalitetnije uvjete rada za zdravstvene djelatnike i što kvalitetniju zdravstvenu skrb za naše pacijente“, naglasio je Celjak.

Dodao je kako Sisačko-moslavačka županija, kao osnivač osnovnih škola na području Popovače, ulaže znatna sredstva i u obrazovni sustav.

„Osnovna škola Zorke Sever sudjelovala je u eksperimentalnom programu cjelodnevne nastave gdje su pokazali zaista sjajne rezultate. U Donjoj i Gornjoj Gračenici smo uredili igrališta, uskoro krećemo s radovima uređenja školskog sportskog igrališta kod Osnovne škole Popovača, a vrijednost investicije je gotovo milijun eura. Drago nam je da razvijamo Popovaču, onaj dio koji se odnosi na zdravstvo, obrazovanje i vatrogastvo s obzirom da smo osigurali sredstva za obnovu dva doma na području grada Popovače te sredstva za 3 vatrogasna vozila, a s Gradom Popovačom sudjelujemo i na uređenju cestovne infrastrukture“, dodao je župan Celjak.

U fokusu ulaganja u zdravstvo, obrazovanje i vatrogastvo

Sisačko-moslavačka županija u suradnji s Vladom Republike Hrvatske provela je još jedan značajan projekt. Riječ je o nacionalnom centru za dječju i adolescentnu psihijatriju i forenziku u Ravniku, prvi takve vrste u Hrvatskoj za pružanje sveobuhvatne skrbi za mentalno zdravlje djece i mladih, a dio je Neuropsihijatrijske bolnice dr. Ivan Barbot Popovača. Projekt je to od nacionalnog značaja kojim je županijska bolnica postala centralno mjesto za dječju i adolescentnu psihijatriju te dječju forenziku u Republici Hrvatskoj.

Gostima su se na svečanoj sjednici obratili još i izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Martina Ciglević te gradonačelnik Popovače Josip Mišković koji se osvrnuo na realizirane projekte, aktualna ulaganja, ali i planove daljnjeg razvoja grada među kojima se ističe nekoliko velikih projekata.

„Jedan od njih je aglomeracija kojom ćemo riješiti brojne infrastrukturne izazove te dodatno unaprijediti sustav vodoopskrbe i odvodnje na području grada. Drugi važan projekt je modernizacija željezničke pruge Ivanić Grad – Novska koji će promijeniti prometnu sliku grada. Planiramo i izgradnju obilaznice koja će doprinijeti kvalitetnijem prometnom povezivanju i daljnjem gospodarskom razvoju“, rekao je Mišković.

Središnji dio svečane sjednice bila je dodjela javnih priznanja zaslužnim pojedincima i udrugama koji su svojim radom ostavili značajan trag u društvenom, kulturnom, gospodarskom i javnom životu grada. Nagrada za životno djelo dodijeljena je Draženu Kovačeviću, Godišnje nagrade Grada Popovače uručene su Nikolini Zorko Pavlinić te Udruzi mažoretkinja grada Popovače, Priznanja Grada Popovače primili su Marija Siladi Jambrešić te Športsko-ribolovna udruga „Štuka“ Osekovo. Počasnom građankom grada Popovače proglašena je Tajana Pleše, ravnateljica Muzeja Mimara i nekadašnja djelatnica Hrvatskog restauratorskog zavoda, rodom iz Gornje Jelenske. 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId464b5c2696

Moslavački vinari ostvarili povijesni uspjeh na Decanteru

Moslavački vinari iz Sisačko-moslavačke županije ostvarili su najveći uspjeh do sada na najprestižnijem svjetskom vinskom natjecanju Decanter World Wine Awards 2026 (DWWA). Na ovogodišnjem ocjenjivanju osvojili su čak 20 medalja – dvije zlatne, tri srebrne i 15 brončanih, čime su još jednom potvrdili kvalitetu svojih vina na svjetskoj vinskoj sceni.

Decanter World Wine Awards jedno je od najuglednijih i najutjecajnijih vinskih natjecanja na svijetu. Ove godine na ocjenjivanje je pristiglo gotovo 17.000 uzoraka iz 58 zemalja, a vina je slijepo ocjenjivalo 245 vodećih svjetskih vinskih stručnjaka.

Da je 2026. godina bila iznimno uspješna za hrvatsko vinarstvo potvrđuju i ukupni rezultati hrvatskih vinara. Nakon prošlogodišnje jedne platinaste i 14 zlatnih medalja, hrvatska vina ove su godine osvojila čak pet platinastih i 34 zlatne medalje.

Povijesni uspjeh Hrvatske prate i moslavački vinari. Dok je prošle godine na Decanter poslano 18 uzoraka, koji su osvojili tri srebrne i deset brončanih medalja, ove je godine prijavljeno čak 25 uzoraka, a osvojene su dvije zlatne, tri srebrne i 15 brončanih medalja.

Posebno se ističe uspjeh jantarnih vina koja posljednjih godina sve snažnije osvajaju međunarodnu vinsku scenu. Jednu od dvije zlatne medalje osvojio je Ovnek Kleti Romić, proizveden od autohtone moslavačke sorte škrlet, u kategoriji jantarnih vina kontinentalne Hrvatske.

Ovogodišnji rezultati potvrđuju kako vina nastala od autohtonih sorti i u stilovima koji su se nekada smatrali nišnima, danas ravnopravno konkuriraju na najzahtjevnijim svjetskim ocjenjivanjima te osvajaju priznanja za kvalitetu, dosljednost i vrhunsku izradu.

Sudjelovanje na međunarodnim vinskim natjecanjima značajno doprinosi vidljivosti i prepoznatljivosti moslavačkih vinara i njihovih vina. Nastup na Decanter World Wine Awards 2026 ostvaren je uz potporu Sisačko-moslavačke županije i Turističke zajednice Sisačko-moslavačke županije, koje su financiranjem kotizacija omogućile predstavljanje moslavačkih vina na najvažnijoj svjetskoj vinskoj pozornici.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId93e2a51a13

Najavljeni Dana jazza Damira Kukuruzovića

U Art Caffeu najavljeni su Dani jazza Damira Kukuruzovića koji će se ove godine održati od 2. do 12. srpnja na otvorenoj pozornici odgojno-obrazovnog i kulturnog centra SMŽ u Rimskoj ulici 19 u Sisku, a dovodi u Sisak respektabilna imena jazz scene.

Na otvaranju festivala 2. srpnja nastupit će svjetska atrakcija Gipsy Kingsi, a na zatvaranju Kukuruzovićev dugogodišnji prijatelj Zoran Predin i Damirov Django Group, najavila je to Marijana Barišić, predsjednica Udruge Siscia Jazz club – umjetničke udruge Damir Kukuruzović.

Direktorica Turističke zajednice SMŽ Ivana Plavec istaknula je kako je misao vodilja župana Ivana Celjaka, kada se razmišljalo o obnovi nekadašnjeg zatvora i pretvaranju toga prostora u moderan odgojno-obrazovni i kulturni centar, bila da se napravi i otvoreni prostor za koncerte i festivale poput Jazz festivala.

„Ideja je bila da taj prostor bude otvoren za građane, za rad udruga, organizaciju festivala, koncerata i drugih programa. Posebno nas veseli što, nakon početne ideje i vizije župana, stojimo ovdje gdje ćemo uskoro ponovno imati priliku uživati u vrhunskom festivalu, renomiranim izvođačima i sadržajima koji potvrđuju da je ovaj prostor postao reprezentativno mjesto u samom središtu Siska. Izuzetno nam je drago da je Jazz festival ovdje pronašao svoje mjesto“, rekla je Ivana Plavec.

Sisačko-moslavačka županija i Turistička zajednica SMŽ i ove godine financijski podupiru Dane jazza Damira Kukuruzovića.

Dani JAZZa Damira Kukuruzovića  / (21. Siscia Open Jazz & Blues Festival)
Ljetna pozornica Kulturnog centra SMŽ-a, Rimska 19

2.7.2026. / The Gipsy Kings  ft. Tonino Baliardo
3.7.2026. / Ratko Zjaca Triology
4.7.2026 / Sick Swing Orchestra
9.7.2026. / Mavi Kan
10.7.2026. / Aleksandar Tomić Quintet
11.7.2026. / Greenhill Club Big Band
12.7.2025. / Zoran Predin & Damirov Django Group

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId7d419679c5

Svečanom sjednicom obilježen Dan općine Topusko

Svečanom sjednicom obilježen Dan općine Topusko

Svečanom sjednicom obilježen Dan općine Topusko

Mjesto bogate povijesti, jedinstvenih termalnih izvora i velikog turističkog potencijala, Topusko danas prolazi kroz jedno od najznačajnijih razvojnih razdoblja u svojoj novijoj povijesti. Zahvaljujući ulaganjima u zdravstveni turizam, obnovi kulturne baštine i novim stambenim zgradama, stvaraju se novi preduvjeti za gospodarski razvoj i kvalitetniji život stanovnika.

Svečana sjednica Općinskog vijeća u povodu Dana općine Topusko, koja je danas održana u zgradi Kinematografa, bila je prilika za osvrt na ostvarene projekte, ali i predstavljanje razvojne vizije Topuskog za godine koje dolaze.

Čestitajući Dan općine svim stanovnicima Topuskog, župan Ivan Celjak, ujedno izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, istaknuo je kako se upravo na području ove općine provode projekti koji će dugoročno obilježiti razvoj cijelog kraja.

Među njima se posebno izdvaja projekt „Topusko na izvoru zdravlja – lječilišni i wellness turizam na održiv način“, vrijedan 43,6 milijuna eura. Riječ je o jednoj od najvećih investicija u turizam na području Sisačko-moslavačke županije kojom se obnavlja i modernizira kompleks Lječilišta Topusko, razvijaju novi wellness, sportski, bazenski i kongresni sadržaji te stvaraju preduvjeti za snažniji razvoj zdravstvenog i kontinentalnog turizma.

„Desetljećima se govorilo o potrebi ulaganja u toplički kompleks. Danas svjedočimo realizaciji projekta vrijednog gotovo 44 milijuna eura. Nakon završetka radova Topusko će dobiti nove unutarnje bazene, obnovljene smještajne kapacitete, nove ugostiteljske sadržaje, kongresni centar, uređene javne površine, sportske sadržaje i potpuno novi turistički potencijal. To je projekt koji će obilježiti budućnost Topuskog i ostvariti san o kojem se govorilo desetljećima“, istaknuo je Celjak.

 

Zajedničkim ulaganjima stvaraju se uvjeti za ostanak mladih i nova radna mjesta

Župan Celjak istaknuo je i izvrsnu suradnju Sisačko-moslavačke županije i Vlade Republike Hrvatske koja se, među ostalim, ističe i na obnovi stambenog fonda. Na području Topuskog izgrađene su četiri nove višestambene zgrade s ukupno 52 stana. Sisačko-moslavačka županija obnovila je Vilu Zelengaj te zgradu Kinematografa Lječilišta Topusko. Vila Zelengaj obnovljena je ulaganjem vrijednim 1,4 milijuna eura te je danas u funkciji restorana sa smještajnim kapacitetima, dok je zgrada Kinematografa nakon cjelovite obnove vrijedne više od 1,3 milijuna eura postala suvremeni multifunkcionalni prostor namijenjen društvenim, kulturnim i poslovnim sadržajima.

„Bez potpore Vlade Republike Hrvatske mnogi od projekata koje danas vidimo ne bi bili ostvareni. Sve što zajednički radimo, radimo kako bismo stvorili bolje uvjete za život, ostanak i povratak stanovništva na područje Sisačko-moslavačke županije. Cilj je stvoriti sustav u kojem će mladi moći steći kvalitetno obrazovanje, pronaći zaposlenje i ostati živjeti na području naše županije“, rekao je Celjak.

Gostima svečane sjednice obratila se i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, saborska zastupnica i gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes te načelnik Općine Topusko Ivica Kuzmić koji je zahvalio Vladi Republike Hrvatske i Sisačko-moslavačkoj županiji na velikim kapitalnim projektima koji se realiziraju na području općine od kojih je posebno izdvojio obnovu kompleksa Lječilišta Topusko.

U sklopu svečane sjednice dodijeljena su javna priznanja pojedincima i organizacijama koji su svojim radom i djelovanjem dali poseban doprinos razvoju općine Topusko.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProIdab0d7071a8

Svečanom sjednicom Obrtničke komore SMŽ obilježen je Dan obrtničke komore Sisačko-moslavačke županij

Obrtnička komora SMŽ obilježila svoj dan: dodijeljena priznanja najzaslužnijim obrtnicima i učenicima

Svečanom sjednicom Obrtničke komore SMŽ obilježen je Dan obrtničke komore Sisačko-moslavačke županije. Čestitajući svim dobitnicima priznanja, župan Ivan Celjak istaknuo je važnost obrtništva za gospodarski razvoj Sisačko-moslavačke županije te zahvalio obrtnicima na njihovom radu, znanju i doprinosu ukupnom razvoju naše županije.

„Obrtnici su jedan od glavnih pokretača razvoja Sisačko-moslavačke županije. To smo posebno vidjeli tijekom posljednjih pet godina. Na žalost, suočili smo se s razornim potresom, no unatoč tome gospodarske aktivnosti na području Sisačko-moslavačke županije značajno su porasle. Rast nije zabilježen samo u građevinskom sektoru, već i u svim djelatnostima koje su povezane s građevinom, kao i u obrtništvu općenito. O tome najbolje govori podatak da ove godine imamo 338 obrta više nego 2024. godine. To znači da iz godine u godinu bilježimo rast, zahvaljujući našim vrijednim obrtnicama i obrtnicima koji ne razvijaju samo svoje obrte, već svojim radom doprinose razvoju cijelog društva i Sisačko-moslavačke županije“, rekao je Celjak.

Središnji dio svečanosti bila je dodjela priznanja najuspješnijim učenicima, majstorima struke, obrtnicima te pojedincima i institucijama koji svojim radom doprinose razvoju i promociji obrtništva.

Najviše priznanje Obrtničke komore Sisačko-moslavačke županije, priznanje za životno djelo, uručeno je obrtnicima koji su desetljećima svojim radom i angažmanom doprinosili razvoju hrvatskog obrtništva. Ovogodišnji dobitnici su Branko Dolenčić iz Siska, Ivica Grdić iz Kutine, Željko Novosel iz Gline, Franjo Rambousek iz Novske i Vladimir Ivić (posthumno).

Zahvalnice Obrtničke komore Sisačko-moslavačke županije dodijeljene su gradovima, općinama, ustanovama i pojedincima koji svojim djelovanjem doprinose afirmaciji i promociji obrtništva. Među dobitnicima su Sisačko-moslavačka županija, Grad Petrinja, Grad Sisak, Općina Topusko, Dom kulture Kristalna kocka vedrine, Glazbena škola Frana Lhotke te srednje i strukovne škole s područja županije.

Također su uručena priznanja „Šegrt Hlapić“ najboljim učenicima završnih razreda obrtničkih zanimanja za izniman uspjeh u teorijskom i praktičnom obrazovanju te uzorno vladanje, priznanja za organizaciji rad, posebna priznanja za doprinos razvoju obrtništva i podršku radu obrtničkih organizacija te diplome majstorima struke.

Predsjednica Obrtničke komore Sisačko-moslavačke županije Ivanka Čačić čestitala je svim dobitnicima priznanja te zahvalila obrtnicima, partnerima i institucijama na doprinosu razvoju obrtništva i gospodarstva u Sisačko-moslavačkoj županiji.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId39944ee433

Nova zaštitna oprema za dobrovoljna vatrogasna društva

Nova zaštitna oprema za dobrovoljna vatrogasna društva

Dobrovoljnim vatrogasnim društvima iz Sisačko-moslavačke županije koja pripadaju brdsko-planinskim i potpomognutim područjima uručena je nova vatrogasna oprema za gašenje požara na otvorenom prostoru koja će dodatno unaprijediti sigurnost i opremljenost vatrogasaca na terenu.

Podjela opreme provodi se u sklopu projekta „Jačanje kapaciteta za protupožarnu zaštitu na brdsko-planinskim i potpomognutim područjima“ kojeg provodi Hrvatska vatrogasna zajednica, a financira se iz programa „Konkurentnost i kohezija“.

Predstavnici 71 dobrovoljnog vatrogasnog društva preuzeli su zaštitnu opremu koja će im pomoći u zaštiti građana i imovine. U prvoj fazi uručeno je 834 kompleta vatrogasnih kaciga i rukavica, u narednim danim podijelit će se i majice, a ukupna vrijednost ove opreme iznosi 112.448,22 eura.

U sklopu projekta DVD-ima iz naše županije bit će isporučena još i 834 kompleta zaštitnih kombinezona za gašenje šumskih požara te devet vatrogasnih vozila s modulom za gašenje šumskih požara, ukupne vrijednosti 682.849,80 eura, dok je u pripremi i nabava dvije vatrogasne autocisterne.

Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković istaknuo je kako ulaganje u opremanje vatrogasnih postrojbi predstavlja ulaganje u sigurnost građana i učinkovitost sustava domovinske sigurnosti, posebno u razdoblju povećanog rizika od požara.

Ovaj projekt proveli smo u suradnji s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova EU uz potporu Vlade RH koja je prepoznala vatrogastvo kao treći stup sustava domovinske sigurnosti. Danas je na području Sisačko-moslavačke županije isporučeno više od 800 kaciga i rukavica od ukupno 10.224 komada koje već dijelimo diljem Hrvatske“, izjavio je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.
Ovim projektima nastoji se dodatno unaprijediti spremnost vatrogasaca, ali i osigurati kvalitetniji uvjeti rada za dobrovoljna vatrogasna društva koja svakodnevno sudjeluju u zaštiti ljudi, imovine i prirode.

Nikad veća sredstva za vatrogastvo

Župan Ivan Celjak istaknuo je kako se Sisačko-moslavačka županija već tri godine nalazi u razdoblju povijesnih ulaganja u vatrogastvo.
Od 41 vatrogasnog doma kojeg ćemo obnoviti, do sada smo obnovili njih tridesetak. Nabavili smo više od 22 kombi vozila za dobrovoljna vatrogasna društva, kao i dodatnu vatrogasnu opremu. Također smo, u suradnji s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom i Vladom Republike Hrvatske, nabavili vozila koja su bila prijeko potrebna našim vatrogascima, a već ove i sljedeće godine očekujemo dolazak čak 18 novih vozila za naše vatrogasce“, izjavio je župan Celjak.
Dobra opremljenost vatrogasnih postrojbi uoči požarne sezone pridonosi većoj sigurnosti građana te omogućava brže, sigurnije i učinkovitije intervencije u slučaju požara i drugih izvanrednih događaja.

Za one koji su uvijek prvi na terenu

Župan Ivan Celjak naglasio je važnost kontinuirane potpore dobrovoljnim vatrogasnim društvima koja predstavljaju jedan od najvažnijih stupova zaštite i spašavanja na području županije te zahvalio svim vatrogascima na njihovom predanom i nesebičnom radu.

Sva ulaganja u vatrogastvo naši vatrogasci zaslužuju. Iznimno su operativni i aktivni. Posljednjih godina suočavali su se s brojnim katastrofama, nepogodama i nesrećama. Oni su prvi na terenu kada se radi o prometnim nesrećama, požarima, poplavama i klizištima, a vidjeli smo koliko su bili angažirani i tijekom potresa. Kako bismo se svi osjećali sigurnije, važno je da oni imaju adekvatnu opremu kako bi mogli nastaviti štititi naše živote i imovinu“, zaključio je župan Celjak.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId4973f42458

Župan Ivan Celjak posjetio je Dječji vrtić Martinska Ves, koji se ove godine aktivno uključio u obilježavanje Dana Sisačko-moslavačke županije, prvi put održanog na području općine Martinska Ves.

Mali čuvari posavske baštine: Vrtić u Martinskoj Vesi ispisuje posebnu priču

Župan Ivan Celjak posjetio je Dječji vrtić Martinska Ves, koji se ove godine aktivno uključio u obilježavanje Dana Sisačko-moslavačke županije, prvi put održanog na području općine Martinska Ves.

Ravnateljica vrtića Maja Mesar predstavila je rad ustanove i istaknula važnost povezanosti vrtića s lokalnim okruženjem i očuvanja zavičajne baštine.

Trenutno imamo upisanih 47 djece u tri odgojno-obrazovne skupine čime su popunjeni svi kapaciteti vrtića. Svih 6 odgojitelja su stručni i imaju dodatne edukacije iz područja engleskog jezika, glazbe i stvaralaštva stoga nam je u planu i uvođenje dodatnih kraćih programa“, izjavila je ravnateljica Mesar.

Djeca i odgojitelji predstavili su aktivnosti koje provode s ciljem njegovanja tradicije i identiteta Posavine te su županu Celjaku uručila likovni rad izrađen u povodu Dana Sisačko-moslavačke županije, pokazavši pritom svoju kreativnost i povezanost sa zavičajem u kojem odrastaju.

Drago nam je vidjeti da su djeca razigrana, rasplesana, raspjevana i zadovoljna. Zadovoljne su i odgojiteljice i roditelji, a to nam je iznimno važno. Znamo da odgojiteljice rade vrlo odgovoran i zahtjevan posao jer upravo one pomažu u izgradnji temelja vrijednosti koje usvajaju naša djeca. To možemo vidjeti i ovdje, u vrtiću u Martinskoj Vesi, gdje se njeguje svijest o vlastitom zavičaju, tradiciji i kulturnoj baštini. Djeca kroz narodne nošnje, posavske običaje i druge vrijednosti, koje ovaj kraj njeguje, razvijaju osjećaj pripadnosti i poštovanja prema svojoj sredini“, izjavio je župan Celjak.

Dječji vrtić Martinska Ves prvi je vrtić na području općine Martinska Ves, smješten u naselju Strelečko, a otvoren je krajem 2024. godine kao novoizgrađena ustanova. Projekt je financiran sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i Općine Martinska Ves dok je Sisačko-moslavačka županija osigurala 100.000 eura za opremanje vrtića.

„Ovo je druga godina rada vrtića i iskreno nisam očekivao da ćemo odmah popuniti sve kapacitete, no dogodilo se upravo suprotno. Lokacija vrtića se pokazala kao vrlo dobar izbor. Vodili smo se jednostavnom logikom. Većina stanovnika ovog područja radi u Sisku i usput im je dovesti dijete u ovaj vrtić“, istaknuo je načelnik Općine Martinska Ves Stjepan Ivoš. 

Djelujući pod sloganom „Rastemo s ljubavlju, sanjamo bez granica“, Dječji vrtić Martinska Ves svojim radom potvrđuje važnost ulaganja u najmlađe te očuvanja tradicije i kulturne baštine kao vrijednosti koje se prenose na nove generacije.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProIdd8a82760be

Dom za starije osobe Sisak obilježio 37 godina djelovanja

Dom za starije osobe Sisak svečano je obilježio 37. obljetnicu svoga djelovanja. Svečanost je održana u kino dvorani Doma, uz prigodan program kojem su nazočili zamjenici župana Mihael Jurić i Mirjana Oluić.
Zamjenik župana čestitao je 37 godina uspješnog rada te izrazio zahvalnost svim djelatnicima na predanosti i svakodnevnoj brizi za korisnike.

„Čestitam vam ovu vrijednu obljetnicu i zahvaljujem svima koji svojim radom i zalaganjem stvaraju sigurno, ugodno i dostojanstveno okruženje za naše starije sugrađane. Korisnicima Doma želim prije svega dobro zdravlje, mirne i ispunjene dane te ugodan boravak u Domu“, poručio je zamjenik župana.

Obilježavanje 37. obljetnice bilo je prilika za prisjećanje na gotovo četiri desetljeća rada i razvoja ustanove koja svojim djelovanjem pruža kvalitetnu skrb i podršku starijim osobama te predstavlja važan dio sustava socijalne skrbi na području županije.

U posljednjih nekoliko godina, Sisačko-moslavačka županija pokrenula je niz projekata kojima je povećala smještajne kapacitete za oko tisuću novih mjesta za korisnike domova za starije osobe. Obnovila je zgrade doma za starije u Sisku, Petrinji i Glini, proširila kapacitete u Sisku, otvorila prvi dom za starije osobe u Kutini, a u Novskoj Dnevni centar za starije osobe. Sisačko-moslavačka županija uredila je zadnju etažu Doma zdravlja u Glini kako bi dodatno proširila kapacitete Doma za starije osobe u Glini, gdje je otvoren Odjel za Alzheimer i druge demencije i opremljen prostor za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju. U Domu za starije osobe u Kutini uređen je prostor za pružanje usluge poludnevnog boravka. U naselju Sisak-Caprag, Sisačko-moslavačka županija obnovila je i uredila zgradu oštećenu u potresu u kojoj je otvorena ispostava Doma za starije osobe Sisak kapaciteta 56 korisnika.
Uz domove, Sisačko-moslavačka županija izgradila je i 3 umirovljenička naselja u Glini, Petrinji i Sisku s ukupno 166 kuća što je jedinstveni projekt u Hrvatskoj. Izgrađena naselja trenutno se koriste za privremeno stambeno zbrinjavanje osoba čiji su domovi stradali u potresu, a nakon što prestane ta potreba, odnosno nakon što završi obnova njihovih domova, naselja će ući u sastav županijskih domova za starije osobe.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId707e3af8a7

Dan Sisačko-moslavačke županije proslavljen je u Martinskoj Vesi bogatim cjelodnevnim programom koji je okupio brojne mještane i posjetitelje

Dan Sisačko-moslavačke županije proslavljen u Martinskoj Vesi

Dan Sisačko-moslavačke županije proslavljen je u Martinskoj Vesi bogatim cjelodnevnim programom koji je okupio brojne mještane i posjetitelje. Dan je protekao u znaku sporta, rekreacije, dobre hrane, druženja i odličnog raspoloženja.

Program je započeo tradicionalnom biciklijadom „Od Radića do Radića, nastavljen polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima, a tijekom dana održani su Bažulijada i mali maraton. Posjetitelji su uživali i u nastupima učenika, vrtićanaca i mažoretkinja, dok su folklorna društva kroz pjesmu, ples i narodne nošnje predstavila bogatu kulturnu baštinu na županijskoj manifestaciji Martinski susreti.

Vrhunac proslave bio je večernji koncert Joleta, koji je svojim nastupom zaključio dan ispunjen zabavom za sve generacije.

 

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId1d4f35990b

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Hrvatske Kostajnice koja je održana u petak, 12. lipnja 2026. godine, istaknuta je kontinuirana suradnja između Sisačko-moslavačke županije i Grada Hrvatske Kostajnice te brojnih ulaganja u lokalnu infrastrukturu, obrazovanje i razvojne projekte.

Ulaganja i obnova daju novi zamah razvoju Hrvatske Kostajnice

Na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Hrvatske Kostajnice koja je održana u petak, 12. lipnja 2026. godine, istaknuta je kontinuirana suradnja između Sisačko-moslavačke županije i Grada Hrvatske Kostajnice te brojnih ulaganja u lokalnu infrastrukturu, obrazovanje i razvojne projekte.

Zamjenik župana Mihael Jurić naglasio je kako su u fokusu Županije upravo ulaganja u školstvo te razvoj nakon potresa.

„Kroz dobru suradnju s Gradom i nadležnim ministarstvima provodimo brojne projekte, osobito u obrazovanju, zdravstvu i socijalnoj skrbi. Posebno smo ponosni na ulaganja u osnovnu i srednju školu te na projekte obnove i razvoja koji doprinose kvaliteti života u Hrvatskoj Kostajnici.Vjerujem da će Hrvatska Kostajnica nastaviti svoj razvoj i postati još poželjnije mjesto za život i povratak stanovništva", poručio je Jurić.

Dodao je i kako su zajednički napori lokalne i državne razine vidljivi kroz niz konkretnih projekata na području Hrvatske Kostajnice, među kojima se posebno ističe izgradnja i završetak višestambene zgrade namijenjene poboljšanju stambenih uvjeta za stanovnike, što predstavlja važan iskorak u postpotresnoj obnovi i demografskoj revitalizaciji ovog područja.

Istaknuo je i projekt zaštite od poplava, odnosno montažno-demontažni nasip uz rijeku Unu, koji predstavlja jedno od ključnih ulaganja u sigurnost stanovništva i infrastrukture. Riječ je o suvremenom rješenju koje omogućuje brzu reakciju u slučaju visokih vodostaja te značajno doprinosi većoj razini zaštite grada i okolnih naselja od mogućih poplavnih ugroza.

Uz gradonačelnika Dalibora Bišćana, gostima su se obratili još i izaslanik predsjednika Vlade RH, državni tajnik Goran Romek i izaslanik Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Krunoslav Katičić. Na sjednici su uručene i Nagrade Grada Hrvatske Kostajnice.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId4151c175c9

Svečanom sjednicom Županijske skupštine obilježen Dan Sisačko-moslavačke županije

Svečanom sjednicom Županijske skupštine obilježen Dan Sisačko-moslavačke županije

Dan Sisačko-moslavačke županije obilježen je svečanom sjednicom Županijske skupštine održanom sinoć na trgu odgojno-obrazovnog i kulturnog centra u Sisku, jednom od najprepoznatljivijih primjera uspješne obnove i razvoja koje je provela Sisačko-moslavačka županija.

Uz domaćine, župana Ivana Celjaka i predsjednika Županijske skupštine Matu Fofića, sjednici su prisustvovali brojni uzvanici, među kojima izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Magdalena Komes i izaslanica predsjednika Vlade RH, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Mikuš Žigman.

Predsjednik Županijske skupštine Mato Fofić istaknuo je kako su protekle godine obilježili, ne samo obnova, nego i stvaranje novih prilika.

„Posljednjih godina svjedočimo rezultatima koji nisu nastali slučajno. Oni su rezultat rada, upornosti i odgovornog upravljanja cijelog županijskog sustava na čelu s našim županom Ivanom Celjakom koji je svojom energijom, znanjem i jasnom vizijom pokrenuo više od 250 projekata obnove i revitalizacije diljem županije“, rekao je Fofić.

Izazovi pretvoreni u prilike za razvoj

Župan Ivan Celjak istaknuo je kako je Sisačko-moslavačka županija posljednjih godina bila suočena s brojnim izazovima, ali i novim počecima.

„Naša je županija podnijela jednu od najvećih žrtava u Domovinskom ratu, imali smo jednu od najdužih crta obrane, velik broj poginulih branitelja i civila, brojne masovne grobnice te gotovo polovicu teritorija pod minski sumnjivim područjima. Nakon rata suočili smo se s propadanjem velikih industrijskih sustava, poplavama, krizama i na kraju razornim potresom. Mogli smo se žaliti na svoju sudbinu i govoriti koliko smo puta bili pogođeni. No odlučili smo katastrofu i nepriliku pretvoriti u priliku za razvoj. Obnovili smo županiju, izgradili novu infrastrukturu i pokrenuli razvojne projekte. Nastavljamo ulagati i podizati kvalitetu života naših građana. Želimo da stanovnici naše županije ne odlaze u potrazi za boljim životom, nego da vrhunske uvjete za život imaju upravo ovdje, u županiji koja vjeruje u njih“, rekao je Celjak.

Ministrica Nataša Mikuš Žigman naglasila je da je županija primjer kako se izazovi mogu pretvoriti u razvojne prilike. Istaknula je da je kroz europske programe na području županije, Vlada Republike Hrvatske uložila više od 600 milijuna eura, ne računajući sredstva za poslijepotresnu obnovu. Prije sjednice uručila je županu Celjaku ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za uspostavu županijskog poduzetničkog inkubatora Sisak Smart Gold koji se odnosi na pokretanje rada poduzetničkog inkubatora u bivšoj zgradi NAMA-e u Sisku.

Magdalena Komes istaknula je važnost zajedništva i suradnje u najtežim trenucima kroz koje je prolazila županija te izrazila zadovoljstvo pozitivnim demografskim trendovima i povratkom stanovništva.

Središnji dio programa bila je dodjela Nagrada Sisačko-moslavačke županije pojedincima i organizacijama koji su svojim radom i postignućima ostavili značajan trag u društvenom, sportskom, kulturnom i znanstvenom životu županije.

Inoslavu Brkiću i Eduardu Hercigonji nagrada za životno djelo

Nagradu Sisačko-moslavačke županije za iznimna postignuća u proteklom jednogodišnjem razdoblju primio je Klub tehničke kulture Lipovljani za izvanredne rezultate u području robotike i tehničke kulture, uključujući nastup na svjetskoj završnici robotike u Sjedinjenim Američkim Državama.

Isto priznanje dodijeljeno je i futsal ekipi Školskog sportskog društva Tehničar Tehničke škole Sisak koja je osvojila naslov državnog prvaka školskog sporta i predstavljala Hrvatsku na Svjetskom školskom prvenstvu u Brazilu.

Nagrada za doprinos ugledu i promidžbi Sisačko-moslavačke županije u proteklom jednogodišnjem razdoblju dodijeljena je Gradu Hrvatskoj Kostajnici za organizaciju tradicionalne Kestenijade, jedne od najprepoznatljivijih kontinentalnih turističkih manifestacija.

Nagrada Sisačko-moslavačke županije za povijesno važno postignuće uručena je Hrvatskom nogometnom klubu Segesta i generaciji igrača koja je 1996. godine ostvarila povijesni uspjeh plasmanom u finale UEFA Intertoto kupa.

Nagrada za životno djelo posthumno je dodijeljena akademiku Eduardu Hercigonji, jednom od najznačajnijih hrvatskih humanista, znanstveniku i proučavatelju hrvatske glagoljaške baštine.

Nagradu za životno djelo primio je i dr. Inoslav Brkić, liječnik, epidemiolog i dugogodišnji ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije za izniman doprinos razvoju javnog zdravstva i zaštiti zdravlja građana.

Program obilježavanja Dana županije započeo je polaganjem vijenaca kod spomen-obilježja Antunu i Stjepanu Radiću u Desnom Trebarjevu, a nastavljen je svečanim misnim slavljem koje je u Martinskoj Vesi predvodio sisački biskup Vlado Košić.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProIdb88f7d94c4

U povodu Dana Sisačko-moslavačke županije, župan Ivan Celjak uputio je čestitku svim stanovnicama i stanovnicima.

Čestitka župana Ivana Celjaka u povodu Dana Sisačko-moslavačke županije

U povodu Dana Sisačko-moslavačke županije, župan Ivan Celjak uputio je čestitku svim stanovnicama i stanovnicima.

„Ovaj dan prigoda je da s ponosom istaknemo bogatu povijest, kulturnu baštinu, prirodne ljepote i vrijedne ljude našega kraja koji svojim radom, znanjem i zajedništvom svakodnevno doprinose razvoju naše županije. Zajedno gradimo snažniju, uspješniju i kvalitetniju sredinu za život svih generacija, čuvajući pritom tradiciju i vrijednosti koje nas povezuju. Zahvaljujemo svima koji svojim trudom i predanošću doprinose napretku Sisačko-moslavačke županije. Vaš rad i povjerenje temelj su našeg zajedničkog uspjeha.
Neka nam Dan Sisačko-moslavačke županije bude poticaj za nove iskorake, suradnju i ostvarenje ciljeva na dobrobit svih naših stanovnika.
Sretan vam Dan Sisačko-moslavačke županije!“

Sedam učenika iz Sisačko-moslavačke županije primilo Oskare znanja

U Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu održana je 22. svečana dodjela Oskara znanja, najvišeg priznanja koje se dodjeljuje učenicima osnovnih i srednjih škola za iznimna postignuća na državnim i međunarodnim natjecanjima te smotrama. Ove godine nagrađeno je 484 učenika iz cijele Hrvatske.

Među najboljim učenicima u Republici Hrvatskoj našlo se i sedam učenika iz Sisačko-moslavačke županije koji su svojim znanjem, talentom, radom i predanošću zaslužili ovo prestižno priznanje.

Oskare znanja primili su:
• Leon Pecarić iz Srednje škole Novska za uspjeh u području engleskog jezika (mentor Josip Marijan)
• Gabriel Šimek iz Osnovne škole 22. lipnja Sisak za uspjeh u fizici (mentor Danijel Pranić)
• Tea Malnar iz Osnovne škole Zvonimira Franka Kutina za uspjeh na Natjecanju mladih tehničara (mentorica Irena Tošić)
• Stjepan Kenđel iz Glazbene škole Frana Lhotke Sisak za uspjeh u disciplini trombon (mentor Denis Martinuš)
• Maja Batinjan iz Glazbene škole Frana Lhotke Sisak za uspjeh u disciplini flauta (mentorica Lidija Ljubičić)
• Lotte Kozina iz Glazbene škole Frana Lhotke Sisak za uspjeh u disciplini rog (mentorica Veronika Kapović)
• Nela Ognjenović iz Glazbene škole Frana Lhotke Sisak za uspjeh u disciplini rog (mentorica Veronika Kapović).

Svečanosti dodjele nazočio je zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Mihael Jurić koji je nagrađenim učenicima i njihovim mentorima čestitao u svoje osobno ime te u ime župana Ivana Celjaka.
„Oskar znanja potvrda je da ste među najboljima u Hrvatskoj i na tome vam od srca čestitam. Jednako tako, zahvaljujem vašim mentorima, nastavnicima i profesorima koji svojim stručnim radom, predanošću i podrškom pomažu mladim ljudima da ostvare svoj puni potencijal. Vi ste ponos svojih obitelji, škola i cijele Sisačko-moslavačke županije. Nastavite sanjati velike snove, marljivo raditi i vjerovati u sebe jer upravo vi predstavljate budućnost naše županije“, istaknuo je Jurić.

Uspjesi ovih učenika još su jedna potvrda kvalitete obrazovnog sustava na području Sisačko-moslavačke županije te predanog rada mentora i nastavnika koji svojim znanjem i angažmanom potiču izvrsnost među mladima.
Sisačko-moslavačka županija čestita svim dobitnicima Oskara znanja i njihovim mentorima na ovom vrijednom priznanju te im želi puno uspjeha u daljnjem školovanju, radu i ostvarivanju novih postignuća.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId3da66593b3

TEHNIČKA ŠKOLA KUTINA DOMAĆIN SUSRETA MEĐUNARODNIH EKOŠKOLA U REPUBLICI HRVATSKOJ

Tehnička škola Kutina, koja 19 godina ima status Ekoškole, uz grad Kutinu i LAG „Moslavina“ bila je domaćin četvrtih Susreta međunarodnih Ekoškola u Republici Hrvatskoj. Susrete je organizirala Udruga Lijepa Naša, uz potporu Sisačko-moslavačke županije, TZ grada Kutine, Muzeja Moslavine i Pučkog otvorenog učilišta Kutina. Ovogodišnji Susreti Ekoškola bavili su se temom „Sigurnost hrane, održiva hrana i klimatske promjene“ kako bi se ojačala svijest o važnosti odgovornog odnosa prema hrani i okolišu.

Ravnatelj Tehničke škole Kutina Boris Bertović istaknuo je da je škola kao dio obitelji Ekoškola sudjelovala u dosta projekata i edukacija kojima se učenike i nastavnike usmjerava na eko odnos prema okolišu i društvenoj zajednici dodajući da kao strukovna škola odnos prirode i tehnologije nastoje staviti u zdrav kontekst.

Na četvrtim Susretima Ekoškola 9 odgojno-obrazovnih ustanova po prvi je put steklo status Ekoškole, a neke su taj status obnovile dobivanjem odgovarajućih povelja-certifikata i zelenih zastava. U Republici Hrvatskoj preko 300 odgojno-obrazovnih ustanova ima status međunarodne Ekoškole.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId67cf0e5b10

Obilježena obljetnica slavne 57. SAMB „Marijan Celjak“, prve dragovoljačke postrojbe u Hrvatskoj

Polaganjem vijenaca i svečanim programom obilježena je 35. obljetnica ustrojavanja 57. samostalnog bataljuna Zbora narodne garde „Marijan Celjak“, prve dragovoljačke postrojbe Hrvatske vojske u Domovinskom ratu što je ujedno jedan od programa obilježavanja Dana Sisačko-moslavačke županije.

Središnji svečani program održan je u kongresnoj dvorani Županijskog centra u Sisku, gdje su se okupljenima obratili predsjednik Udruge ratnih veterana 57. SAMB-a „Marijan Celjak“ Krešimir Vogrinc, izaslanik ministra obrane i potpredsjednika Vlade RH Ivana Anušića general pukovnik u miru i državni tajnik Drago Matanović te župan županije Ivan Celjak.


U svom obraćanju župan Ivan Celjak istaknuo je kako su pripadnici 57. samostalnog bataljuna među prvima krenuli u obranu Siska i Banovine.
„Od samoga početka pa sve do završetka rata, uključujući veličanstvenu vojno-redarstvenu operaciju Oluja, 57. samostalni bataljun sudjelovao je u svim ključnim aktivnostima stvaranja i obrane naše domovine. To su ljudi koji su se stavili na raspolaganje domovini, branili naše domove i naše obitelji, a mnogi su pritom položili svoje živote za hrvatsku slobodu“, rekao je župan Celjak.
Naglasio je i važnost prenošenja istine o Domovinskom ratu na mlađe generacije kroz obrazovne i memorijalne programe, posebno kroz županijski natječaj „Hrvatski branitelji – junaci modernog doba“, kojim se učenike potiče na istraživanje i promišljanje o vrijednostima Domovinskog rata.

Predsjednik Udruge ratnih veterana 57. SAMB-a „Marijan Celjak“ Krešimir Vogrinc istaknuo je ponos zbog obilježavanja 35. obljetnice postrojbe, ali i trajnu tugu zbog poginulih suboraca.
„Kroz postrojbe 57. brigade tijekom Domovinskog rata prošlo je više od 5.600 pripadnika. Bili smo jedina sisačka postrojba koja je djelovala tijekom cijelog Domovinskog rata. Ono što nas je održalo bila je volja, srce, ljubav prema domu i obitelji, a prije svega zajedništvo. Upravo zahvaljujući tome Sisak nije pao“, poručio je Vogrinc.

Tijekom programa dodijeljene su plakete i zahvalnice Udruge zaslužnim pojedincima i institucijama za doprinos očuvanju vrijednosti i tradicije Domovinskog rata.
57.SAMB „Marijan Celjak“ ostaje trajni simbol hrabrosti, zajedništva i odlučnosti hrvatskih branitelja. Postrojba je dala izniman doprinos obrani Hrvatske, sudjelovala u oslobađanju Barutane, prve vojarne JNA osvojene u Hrvatskoj, obrani Banovine te vojno-redarstvenim operacijama tijekom Domovinskog rata. Za svoj doprinos odlikovana je Redom Nikole Šubića Zrinskog, a 2025. godine dodijeljena joj je i Nagrada Sisačko-moslavačke županije za povijesno važna postignuća.

U sastavu 57. SAMB-a i kasnije 57. brigade Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata sudjelovalo je 5.655 branitelja, dok je život za Domovinu položilo 55 pripadnika postrojbe.

View the embedded image gallery online at:
https://mail.smz.hr/aktualno#sigProId27f6833a81

Kontaktirajte nas

telefon: 044/500-330, 500-035

email:  

Elektronička kontaktna točka za službeno dopisivanje tijela državne i javne uprave:

 

eu flag
 
zpd