Laburist Dalibor Drinčić želio je znati više o isplati naknada vijećnicima, koje su, odlukom Županijske skupštine, povišene i protiv čega se župan Ivo Žinić pokušao boriti vetom.
Župan Žinić je odgovorio kako nikada nije promijenio svoje mišljenje o naknadama: „Kad je bila rasprava o povećanju naknada izrekao sam svoje mišljenje i iskoristio pravo župana da na tu odluku stavim veto. Međutim, Ured državne uprave i određene službe nisu na nju reagirale, dakle ta odluka je postala pravomoćna. Kao legalist poštujem zakone, poštujem odluke ove Skupštine, bez obzira slagao se ja s njima ili ne. Naknade su, sukladno odluci, isplaćene.“
Drinčić je postavio i pitanje o zapošljavanju u službama i ustanovama Sisačko-moslavačke županije.
U županijskoj upravi, rekao je župan, nema niti viška niti manjka ljudi, ali postoje određene potrebe: „I vjerojatno će županijska uprava kroz vrijeme sukladno novim prilikama raditi određene promjene. Mi smo naslijedili jedan uhodani sustav, odjele, pročelnike, stručne službe i prema tome radimo. Pokušavamo zaposliti na ona mjesta gdje nedostaju ljudi.“
U zadnjih osam mjeseci dogodio se čitav niz odlazaka iz županijske uprave, neki su otišli na druga radna mjesta, neki u mirovinu, neki su, na žalost, umrli. Te ljude trebalo je nadomjestiti, rekao je župan. Istovremeno, iskorištena je mogućnost zapošljavanja mladih ljudi kao vježbenika u neke službe. Zaposleno je deset mladih ljudi, a u narednih petnaestak dana bit će raspisan novi natječaj.
Antun Maruski (SDP) pitao je kada će na red doći rekonstrukcija ceste Novska-Kozarice-Lipovljani?
„Naselje Kozarice obišao sam nekoliko puta,“ rekao je župan: „Naselje je udaljeno od grada Novske, ima tu određenih problema. To je županijska cesta i stavljena je u ovogodišnji plan obnove ŽUC-a.“
Raspisan je natječaj, potpisan je čak i ugovor s izvođačem. Problemi koji su nastali u području sufinanciranja radova s gradom Novska sada su izgleda riješeni, te će tih kritičnih 800 metara plaćati 50% ŽUC, 50% Grad Novska, te će ta dionica biti obnovljena.
Zdenko Vahovec (SDP) zatražio je informaciju o mogućnosti povećanja broja timova hitne medicinske pomoći na području Kutine, odnosno Moslavine, pa i Zapadne Slavonije.
Župan je podsjetio javnost da je gradonačelnik Kutine ukinuo određena davanja za poboljšanje zdravstvenog standarda. Županija želi poboljšanje zdravstvenog standarda, želi prostor u kutinskom Domu zdravlja prenamijeniti u specijalističke ambulante i to je dio rebalansa Proračuna, rekao je župan: „Zalažemo se da se utječe na Ministarstvo zdravlja, na službe, da se zdravstveni standard poboljša!“
Vahovec je pokrenuo i pitanje smjene ravnateljice Doma zdravlja Sisak, za koju je ustvrdio kako je izuzetno uspješna ravnateljica, koja je dobro vodila ustanovu: „Moje pitanje glasi da li je tu u pitanju političko kadroviranje, pripadnost određenoj stranci ili su kriteriji prije svega rad, uspješnost i ostalo?“
Punu informaciju ponudio je zamjenik župana Marin Piletić: „Točno je, na sjednici Upravnog vijeća Doma zdravlja Sisak, bila je i točka o razrješenju dosadašnje ravnateljice Doma zdravlja Sisak iz nekoliko razloga. Utvrđeno je u analizi poslovanja da su tamo zapošljavani kadrovi s lažiranim diplomama. Ravnateljica nije dodijelila tom djelatniku otkaz nego ga je rasporedila na drugo radno mjesto.“ Ravnateljica je tijekom mandata sama sa sobom sklopila ugovor o radu na neodređeno vrijeme i to na radno mjesto za koje nije imala potrebnu kvalifikaciju, dodao je Piletić. Također je zabrinjavajuće, naveo je još jedan od razloga, gomilanje sudskih sporova protiv Doma zdravlja, a da Županija, kao osnivač, ne zna kakva su traženja tužitelja: „Samo ova tri elementa, a ima ih, vjerujte, još, su bili više nego dovoljni da se ovakva odluka donese, bez ikakvih političkih razloga.“
Pejo Trgovčević (HSP) konstatirao je kako je rebalansom Proračuna: „Izvršen udar na sve potrebite u Sisačko-moslavačkoj županiji.“ Umanjena su sredstva, rekao je Trgovčević i udrugama i zdravstvu i predškolstvu i školstvu i mladima, a naročito socijali.
Župan Ivo Žinić je odgovorio vrlo kratko, rekao je kako će se o Proračunu raspravljati u samoj točci dnevnog reda, ali je na konstatacije vijećnika odgovorio: „Vi ne znate pročitati Proračun i ne razumijete ga!“
Drugo Trgovčevićevo pitanje upućeno je zamjeniku župana iz redova srpske nacionalne manjine Bogdanu Rkmanu: „Posljednjih mjeseci su razni politički emisari dolazili u naš kraj i prozivali HSP kako surađuje s SDSS-om i s dožupanom Rkmanom. Da li je HSP ove županije surađivao s Vama i sa SDSS-om?“
Zamjenik župana Rkman rekao je kako je, prema njegovim saznanjima, SDSS u proteklom razdoblju bio dio koalicije u kojoj je bio i HSP. U prethodnom sazivu dio Županijske skupštine bile su i „tri vijećničke ruke“ iz SDSS-a, rekao je Rkman: „Zahvaljujući tim trima rukama je Vaša stranka u proteklom mandatu imala mjesto predsjednika ove Skupštine“, rekao je Bogdan Rkman: „Suradnje, u ovom mandatu, SDSS-a i HSP-a nema.“
Ivan Behtanić iz HSS-a želio je znati što se zbiva s gradnjom nove osnovne škole u Popovači.
Župan je izvijestio javnost kako su radovi na samoj školi zastali. Izvođači ne rade predviđenim intenzitetom, rekao je župan: „Grubi građevinski radovi su izvedeni vrlo korektno, vrlo stručno, s tim smo stanjem zadovoljni. Međutim nismo zadovoljni, jer radovi se moraju nastaviti. Upravo jučer, na kolegiju župana, sam pročelniku izdao zadaću da se snimi stanje, obavi sastanak s izvođačima radova, županom, gradonačelnikom i svim nadzornim službama, da se snimi stanje, jer ako se ovako nastavi svjesni smo da se ta škola neće dovršiti u predviđenim rokovima. To nećemo dopustiti! Tražit ćemo od izvođača na sve moguće načine da ispoštuje rokove i dovrši osnovnu školu u Popovači do 30. studenog ove godine, tražit ćemo pismena jamstva. Ukoliko to ne bude, imamo i kaznene mogućnosti, penale i drugo predviđeno ugovorom. Želimo staviti sve naše snage da se ta škola završi na vrijeme, a onda na proljeće, kako smo planirali, da se ona opremi i da djeca mogu u rujnu 2016. krenuti u školu.“ “
Behtanić je pokrenuo i temu dječjeg vrtića u Hrvatskoj Kostajnici.
„Svi vijećnici su upoznati s ovom temom. Vi ste rekli, bivša županica je pomogla, ali nažalost, s druge strane je opteretila grad Hrvatsku Kostajnicu, jer ovog trena taj grad mora uplatiti u Proračun 650 000 kuna, koje su na taj način plasirane da bi se pomoglo dječjem vrtiću. I mi smo sada u problemima. Ako krenemo s naplatom, račun Hrvatske Kostajnice je odmah blokiran i funkcioniranje lokalne samouprave dovedeno u pitanje. Mi ćemo morati naći načina kako pomoći tom dječjem vrtiću, a i samom gradu Hrvatskoj Kostajnici, koji pomalo postaje grad-slučaj.“