U nazočnosti župana Ive Žinića, njegove zamjenice Anite Sinjeri-Ibrišević i stručnih suradnika, te predstavnicima svih gradova i općina održali su je predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i prirode, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i izrađivača Studije.
Nakon radnog dijela sastanka novinarima se obratio župan Ivo Žinić, koji je konstatirao kako je riječ o vrlo važnoj temi za Sisačko-moslavačku županiju: „Na žalost, ova tema se proteže daleko u prošlost. Još 2005. godine, kada je prostornim planom bilo predviđeno da u našoj županiji imamo šest potencijalnih lokacija za centre za gospodarenje otpadom.“ Trajale su rasprave, bilo je prijedloga da se odredi lokacija, ali to se nije dogodilo: „I Ministarstvo zaštite okoliša i prirode dalo je nalog za izradu studije predizvodljivosti za gospodarenje otpadom.“ Studija je napravljena i donesen je plan u kojem je predviđeno 13 lokacija u cijeloj Republici Hrvatskoj: „Mi kao jedna od županija Panonske Hrvatske, promatranih ovom studijom nismo bili zadovoljni i smatrao sam da kao župan imam obvezu pozvati sve gradonačelnike i načelnike naše županije, kako bismo ih upoznali sa svime što se događalo i da oni iznesu svoje mišljenje.“
Možda je za to i kasno, rekao je župan, jer mi ovog trena nemamo prevelike mogućnosti promijeniti taj plan, bez obzira što je pročelnica nadležnog upravnog odbora u nekoliko navrata davala primjedbe, koje na žalost nisu uvažene. „Donesen je plan prema kojem bi odlagališta bila izvan naše županije, za istočni dio u mjestu Šagulje kod Nove Gradiške, a za zapadni dio u Babinoj Gori na području Karlovca, a najvažniji gradovi, gdje imamo najveće količine otpada, Sisak i Petrinja, bi svoj otpad prevozili do Resnika u Zagrebu.“
Nakon konzultacija s cijelim nizom stručnjaka župan smatra kako taj plan baš i nije najkvalitetniji, cijenu odvoza otpada on bi, primjerice, uvećao za gotovo tri puta.
Sama gradnja centara za gospodarenje otpadom bit će sufinancirana od Europske unije, sa 75%, dok bi ostatak trebale pokriti ove županije, rekao je Žinić.
„U nekoliko navrata sam održao sastanke sa županima, brodsko-posavskim i požeško-slavonskim, trebali bi sad krenuti u formiranje te zajedničke tvrtke u vlasništvu tri županije. Projektna je dokumentacija već daleko odmakla, pa vjerujem da ćemo imati izgrađen taj centar do kraja 2018. godine.“ Ukoliko to ne bi bilo dovršeno do 31. prosinca 2018. godine morali bi plaćati penale, sukladno direktivama Europske unije. To je nešto što je nedopustivo.“
Župan je rekao kako je njegov zaključak na kraju sastanka da se ne može stati s ovim projektom, jer pitanje je kakva će u budućnosti, za deset, petnaest godina, biti politika vezano uz zbrinjavanje otpada. „Kroz raspravu se vidjelo da otpad nije smeće nego je on određena sirovina koju se može koristiti u daljnjoj obradi. Zaključak je nekih gradova koji imaju reciklažna dvorišta, mogućnost sortiranja otpada, da će što je manje moguće onog ostatka prevoziti na to zajedničko odlagalište,“ a to bi moglo imati velikog utjecaja na buduću cijenu: „Međutim i tehnologije koje se za zbrinjavanje otpada koriste u Hrvatskoj su pomalo zastarjele i vrlo vjerojatno ćemo mi brzo pokrenuti jednu inicijativu preko našeg Upravnog odjela za zaštitu prirode i okoliša, da vidimo na koji način ćemo u budućnosti promišljati zbrinjavanje otpada.“
O ovim smo temama, rekao je župan, morali informirati naše načelnike i gradonačelnike, jer oni do sada u ovoj aktivnosti nisu sudjelovali: „I kao župan sam smatrao da trebamo zajednički to napraviti, pa ako je potrebno i napraviti jednu širu raspravu kako bi stanovnici naše županije znali na koji se način planira zbrinjavanje otpada.“