Ravnatelj HCR-a Dražen Jakopec sa svojim je suradnicima proveo ovu prezentaciju, kojoj su nazočili i predstavnici gradova i općina iz Sisačko-moslavačke županije, opterećenih minskim problemom.
Sisačko-moslavačka je jedna od deset županija u Republici Hrvatskoj opterećenih minskim problemom, s preko 60 000 mina, što dovoljno govori o veličini problema, rekao je ravnatelj Jakopec, koji posebnu pozornost posvećuje suradnji s jedinicama lokalne i regionalne samouprave. Posebno se osvrnuo na planove za sljedeću godinu: „Naša je namjera da 2015. krenemo s jednim sustavnim čišćenjem minski sumnjivog prostora koji se odnosi na 25% prostora koji čine poljoprivredne površine.“
Župan Ivo Žinić je zahvalio ravnatelju HCR-a na prezentaciji dosad učinjenog u naporu smanjenja opasnosti od minsko-eksplozivnih sredstava na području Županije. Podsjetio je na tragičnu činjenicu da je od 1991. godine do danas na području SMŽ smrtno stradalo 78 osoba. Župan je rekao i: „Na današnjem sastanku dogovorili smo se oko plana za 2015. godinu, plan je na razini od 14.8 km2.“ Načelnici i gradonačelnici predočili su prioritete sa svojih područja, mjesta koja bi trebalo razminirati, a zaključak sastanka je da opasnost treba otkloniti najprije od naseljenih mjesta, a onda poljoprivredne površine, pa šumske.
Župan je naznačio i promjenu načina suradnje s HCR-om: „U dosadašnjem razminiranju županija nije sudjelovala s novčanim sredstvima. Jedini grad koji je do sada sufinancirao otklanjanje minsko-eksplozivnih sredstava je grad Petrinja.“
U želji za pomoći u što skorijim rješavanjem minskog problema županija želi sudjelovati: „… na način da će SMŽ u proračunu za 2015. godinu planirati simboličnih 100 000 kuna za razminiranje. Zamolba mene, kao župana, bila je da svaki grad i općina koji na svom području imaju mine također predvide određeni iznos u proračunu. Vjerujem da ćemo uspjeti u planu do 2019. Hrvatska bez mina!“